Бившата приятелка на Оланд стана министър

Migration Image

Сеголен Роаял, бившата приятелка на президента Франсоа Оланд и кандидат на левицата за държавен глава на изборите през 2007 г., става министър на околната среда, устойчивото развитие и енергетиката в новия френски кабинет. Тя и Оланд нямат брак, но бяха заедно над 20 години. От връзката си имат четири деца.

Премиерът Манюел Валс обяви състава на своето правителство.

В новия кабинет ще има 16 министри вместо 38, колкото бяха при досегашния премиер Жан-Марк Еро.

Трима министри от кабинета „Еро“ запазват ресорите си – първият дипломат на Франция Лоран Фабиюс, шефът на отбранителното ведомство Жан-Ив льо Дриан, както и ръководителката на правосъдието – Кристиан Тобира.

Други двама остават министри и в новото правителство, но отговорностите им са променени. Арно Монтбур беше министър на съживяването на промишлеността, а сега поема министерството на икономиката, а Мишел Сапен, който беше министър на труда, сега поема финансовото ведомство.

Досегашния пост на Манюел Валс – министър на вътрешните работи, поема Бернар Казньов.

Беноа Амон става министър на образованието, Марисол Турен – министър на социалната политика, а за министър на труда и заетостта е посочен Франсоа Ребсаман.

Наджа Вало-Белкасем ще ръководи министерството за правата на жените, града, младежта и спорта, Марилиз Льобраншю ще е министър на децентрализацията, държавната реформа и публичния сектор, а Орели Филипети ще бъде министър на културата и комуникацията.

Освен че ще бъде говорител на правителството, Стефан льо Фол ще отговаря за министерството на земеделието и горите.

Силвия Пинел ще ръководи ведомството, отговарящо за жилищното настаняване, а Жорж По-Ланжвен е министър на отвъдморските територии.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст