Наддаването за плажовете започва

Migration Image

Лятото може да се струва на някого още далеч, но тъкмо сега се раздават картите за морския бизнес. Държавата е обявила редица конкурси за отдаването на апетитни пясъчни ивици, а кандидат-стопаните им подготвят всякакви схеми, за да сключат възможно най-изгодните договори. Търговете с тайно наддаване са насрочени за 23, 24 и 25 април, като дотогава всички заинтересовани могат да огледат на място съответните обекти по Черноморието и да преценят откъде какви печалби ще изкарат. Определено някои плажове са си истински „златни мини“.

Общо 16 са местенцата в Бургаския регион, за които се търсят наематели. Надпреварите за всички тях ще се състоят на 23 април в сградата на Министерството на регионалното развитие. Безспорно най-популярният и съответно най-скъп плаж е „Златаната рибка“. За бреговата ивица на къмпинга край Созопол, с площ над 19 хил. кв. м, е обявена първоначална годишна цена от 65 834 лв. без ДДС. Интересното е, че въпросната сума е с около 20% по-висока от тази, която държавата получаваше досега от „Лондж“ ООД на Антония Рачева, чийто петгодишен договор вече изтече. Всъщност няма да е голяма изненадата, ако въпросната бизнесдама отново спечели „Златната рибка“, само че при малко по-неизгоден наем. Все пак в битката за такива обекти случайни играчи няма.

Сериозна жега се очертава и около търга за плажа „Корал“ край Лозенец. Негов арендатор беше „Райд екстрийм“ ООД със собственици Красимир Минев и Людмил Петрински. До неотдавна обаче дружеството бе притежание на Атанас Русев, който именно разпали скандала с мераците на испанската компания „Ибердрола инмобилиариа“ за застрояването на терените до пясъчната ивица. Между другото, там единствено у нас вирее блатното кокиче. Дали заради опитите да спре изливането на бетона край морето, или по друга причина, в началото на 2013-а „Райд екстрийм“ беше глобена от тогавашния регионален министър Лиляна Павлова с 29 179 лева. Официалните мотиви бяха липса на пластмасови ветрозащитни плоскостина спасителните постове, информационна табела и санитарна носилка в оборудването на медицинския пункт. За сравнение, на съседния плаж, където бяха открити далеч по-сериозни нарушения, глобата бе малко над 1000 лева. Всичко това ясно показва, че апетитите към „Корал“ ще са изключително големи. И до известна степен точно от бъдещия наемател ще зависи дали районът ще се застрои, или ще остане по-близо до първообраза си на къмпинг. Обявената първоначална цена за 34 327 кв. м ивица изглежда сравнително ниска – 51 373 лв. без ДДС. Колко е плащало досега на държавата „Райд екстрийм“ не е известно, но е много вероятно сумата да е била по-голяма.

Със значително по-ниска цена се предлага и плажът на друг известен къмпинг – „Каваци – север“. Предишният му стопанин – „Терем“,плащаше по 40 хил. лв. на година, докато сега е обявена начална сума от 25 хиляди. Причина за развалянето на концесията с „Терем“, която бе подписана още през далечната 1999-а, се оказаха неплатени задължения за 50 хил. лв., липса на медицински пункт и множество незаконно поставени чадъри.

Малко по на юг – на плаж „Смокините – север“, ситуацията е доста по-различна. Договорът на „Черноморска брегова група“ООД също изтече и е обявен нов конкурс, при все че досегашните наематели се грижеха добре за ивицата и инвестираха сериозни суми за последните пет години. Началната цена е 37 хил. лв. без ДДС, а до миналото лято „Черноморска брегова група“ плащаше по 48 900 лв. без ДДС.

Така стоят нещата и със „Смокините – юг“, който срещу 35 хил. лв. годишно се управляваше до края на 2013-а от „Грийнлайф – Каваците“ на Николай Пехливанов. Наддаването за този сезон ще започне от 22 780 лева.

Друг апетитен плаж по Южното Черноморие, за който ще се провежда търг, е „Елените“. Минималната цена, на която го дава държавата, е 47 704 лв. без ДДС, докато досегашният стопанин „Еко фрут 1“ плащаше по 115 хил. лева.

За „Дяволската река“ край Приморско се искат минимум 20 561 лв., а почти толкова е мизата и за несебърския плаж „Козлука“. Има обаче и доста евтини обекти. Бургаският плаж „Росенец“ например се отдава срещу скромните 595 лева. Вярно пясъчната ивица е малка (785 кв. м), но има достатъчно места за безплатно паркиране, асфалтов път и всички други удобства. Шестстотин лева може да е оборотът само от капанчето и чадърите за два дни. Същото се отнася и за „Резово“, чиято наемна цена е 809 лева. В списъка са още „Къмпинг Европа“, „Черноморец – изток“, „Созопол-Буджака“, „Крайморие-север“, „Къмпинг Делфин“ и „Червенка“.

В региона на Варна са обявени търгове само за седем плажа. Много от тях стоят безстопанствени от няколко години заради високите наеми и липсата на възможности за печелене на добри пари. Такъв е случаят с „Камчия – север“. За него сега се искат цели 609 185 лв. без ДДС, което подсказва, че кандидати трудно ще се намират. Вярно, че пясъчната ивица е огромна – 163 594 кв. м, но цената е нереална. На следващия търг тя ще бъде намалена наполовина, но и това едва ли ще помогне. Доказателството е, че дори при 150 хил. лв. в предишни конкурси никой не се яви да наддава. Нелепото е, че тарифата за отдаване на плажовете под наем се определя по специална формула, която не отчита специфичните особености на различните пясъчни ивици, а взема под внимание единствено площта.

Другите обекти в региона, които също си търсят стопани от години, са „Кабакум-централен 2“ (с начална цена 12 448 лв. без ДДС), „Чайка-север“ (12 153 лв.), „Чайка-юг“ (3222 лв.), „Фичоза“ (38 315 лв.), „Шкорпиловци-север“ (31 140 лв.) и „Бяла-централен 5“ (53 866 лв.).

В област Добрич има обявени само три процедури, и то за малки плажове. Най-атрактивният сред тях е „Иканталъка 2“, чиято наемна цена започва от 8463 лв. без ДДС. Другите са „СБА“ в Каварна и „Вили Чайка“ в Балчик.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст