"Блестяща и голяма победа" за партията си "Фидеш" очаква премиерът на Унгария Виктор Орбан на парламентарните избори на 6 април. По данни на министерството на вътрешните работи близо 450 хил. привърженици на управляващите са присъствали на предизборния митинг на столичния "Площад на героите" на 29 март. На него Орбан е обещал, че ако победи на 6 април, правителството му ще получи възможност да реши някои от основните предизвикателства пред страната като създаването на нови работни места, застаряващото население и реформата в образованието.
Според последните социологически проучвания близо 50% от хората, които ще отидат до избирателните урни, ще гласуват за партия "Фидеш", около 20% – за опозиционната коалиция, водена от социалистическата партия и 15% – за крайно дясното "Движение за по-добра Унгария" (Jobbik). Сондаж на общественото мнение на социологическата агенция Szazadveg, публикувано на 31 март, пък показва 33% подкрепа за "Фидеш" от имащите право на глас, 19% – за опозиционния алианс, 14% – за Jobbik, 5% – за зелените и 27%, които още не са решили за кого ще гласуват. В анкетата, проведена между 27 и 30 март, са участвали 1000 души, а допустимата грешка е 3.2 процента.
Изборите в неделя ще са първите, които ще преминат по новите правила, създадени от кабинета на Орбан. Броят на законодателите ще падне от сегашните 386 на 199 души, стриктни ограничения са наложени върху предизборните реклами, стотици хиляди етнически унгарци от съседните държави, както и живеещите зад граница с двойно гражданство се очаква да гласуват за първи път. Според критиците, нововъведението със задграничните избиратели ще помогне на "Фидеш" да фалшифицира резултатите в отделните райони. Реформите и приемането на нова конституция, които промениха живота на унгарците, най-вече като централизираха властта и увеличиха ролята на държавата, станаха възможни благодарение на мнозинството от две трети, което "Фидеш" и по-малкия й партньор – Християндемократическата партия – спечелиха на изборите през 2010-а.
Орбан ще разчита на успехите в икономиката, които постигна по време на четиригодишното си управление. Унгарското стопанство излезе от рецесия през миналата година, когато БВП се увеличи със здравословните 1.2%, а през тази се очаква 2% ръст. Безработицата е 8.9% – най-ниска за последните пет години, а инфлацията, която бе сред най-високите в Европейския съюз (средно 10.66% годишно от 1995-а до началото на 2014-а) – падна до символичния 0.1% през февруари, а базовата й съставка (без храните и горивата) бе 2.8 процента.
Вълшебната приказка обаче има и тъмна страна, посочват икономисти. Подемът на икономиката се дължи основно на подобрението на световното стопанство, включително и на еврозоната, и в частност – на обилната селскостопанска реколта през миналата година. Освен германските автомобилни компании "Ауди" и "Даймлер", които имат фабрики в Унгария, Орбан не успя да привлече достатъчно чуждестранни инвеститори. Инвестициите са намалели с 5.2% през 2012-а – четвърта поредна година на спад и са се увеличили през 2013-а единствено благодарение на 34-процентния скок на държавните разходи. По данни на "Евростат" размерът им е бил по-нисък отколкото на източните партньори през всяка от последните четири години. А 16-процентният им дял от БВП е недостатъчен за поддържане на сегашното равнище на производство и доста далеч от необходимите за целта 25% в дългосрочен план, посочват анализатори от CIB в Будапеща. Бюджетният дефицит е спаднал до 2.2% от БВП благодарение на допълнителните налози върху някои сектори като телекомуникационните компании и банките, които отблъснаха инвеститорите. Националистическата риторика, която трябва да защити унгарските домакинства от монополите и бюрократите от ЕС, също не помага за навлизането на чуждестранни фирми. А повишението на ДДС до 27% (най-високото ниво в ЕС) и новият 16% плосък данък са засегнали най-тежко най-бедните. Според публикуван през март доклад на ОИСР чистите доходи на домакинствата в Унгария са най-ниски сред членовете на организацията, като 30.6% от унгарците са съобщили, че не могат да си купят храна срещу средно 13.2% за ОИСР.