Свежо евро за гръцката хазна

Migration Image

Финансовите министри на страните от еврозоната одобриха по време на срещата си в Атина на 1 април отпускането на 8.3 млрд. евро в спасителни заеми за Гърция. И това не беше първоаприлска шега. Решението е базирано на заключенията на министрите, че страната е постигнала значителен напредък в прилагането на необходимите реформи и започва постепенно да излиза от икономическата криза. Споразумението сложи край на продължилите пет месеца трудни преговори между Атина и „тройката“ международни кредитори – Европейската централна банка, Международния валутен фонд и Европейската комисия. Представителите на трите институции настояваха гърците да предприемат по-строги икономически мерки, преди да получат следващата спасителна финансова инжекция.

„Това беше един труден процес, но сега имаме положителен резултат,“ каза холандският министър на финансите и председател на Еврогрупата Йерун Дейселблум по време на пресконференция в гръцката столица. Парите ще бъдат изплатени на три транша – 6.3 млрд. евро през този месец, последвани от 1 млрд. евро през юни и още 1 млрд. през юли, при условие че правителството спазва поетия курс.

Гърция беше „изключена“ след кризата и не е издавала дълг на пазарите през последните четири години, но въпреки това финансовият министър Янис Стурнарас заяви, че тя ще е готова да „тества водата“ с малки пакети от три- до петгодишни облигации, и то още през първата половина на тази година. Той отново подчерта и най-грандиозния гръцки успех в последно време – постигнатия по-голям от очакваното първичен бюджетен излишък. Според меморандума между Гърция и „тройката“, страната може да поиска следващ спасителен пакет от Брюксел, ако завърши 2014-а с бюджетен излишък.

Всякаква потенциална възможност за още една финансова програма обаче ще бъде обсъждана след евроизборите през май. „Ако Гърция спазва задълженията си, в средата на годината европейските правителства ще решат дали тя се нуждае от още пари“, отбеляза германският финансов министър Волфганг Шойбле. „Ако има нужда, ще помогнем, ако няма – това също е добре“, допълни той. А според еврокомисаря по финансовите и валутните въпроси Оли Рен не е имало лесен начин за решаването на гръцките проблеми през 2010-а, но благодарение на европейската солидарност и гръцката непоколебимост е предотвратен далеч по-лошият изход от ситуацията.

Към разговорите на финансовите министри от еврозоната на 2 април се присъединиха и останалите им колеги от Европейския съюз за неформалната среща на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). Обсъдена бе структурната реформа в банковите институции, която включва разделяне на по-рисковата инвестиционна дейност и търговията за собствена сметка от традиционните банкови операции. Представеното през януари предложение от председателя на експертната група Ерки Лийканен цели да забрани на близо 30 от най-големите и важни банки в еврозоната да търгуват за собствена сметка и да упълномощи финансовите регулатори да разпоредят разделянето на бизнеса им. Еврокомисията е на мнение, че тези структурни промени са необходими, за да се подобри издръжливостта на кредитните институции в общността. Само че позицията на финансовите министри е съвсем друга. Голяма част от тях възразиха срещу предложението с аргумента, че то ще навреди на кредитирането за бизнеса. Германия, Франция, Швеция, Полша и Чехия са сред страните, които са оспорвали части от плана по време на дебатите в Атина.

Съпротивата на ЕКОФИН е поредният шамар в лицето на еврокомисаря по вътрешния пазар и услугите Мишел Барние, който отговаря за финансовата регулация, след като споровете около Единния банков съюз едва не „умъртвиха“ законопроекта. Волфганг Шойбле изтъкна, че неговата държава има собствен закон, в който могат да бъдат транспонирани препоръките на Лийканен. А министърът на финансите на Швеция Андрес Борг беше още по-краен, като заяви, че „Швеция ще се противопостави на всеки ход на ЕС да постави „изкуствени“ и бюрократични бариери между различните видове банкови дейности“ и че преговорите по този въпрос изобщо няма да са лесни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст