За независимите и партиите

Migration Image

Двама мъже, всеки от които се е доказал ярко в публичното пространство, тези дни обявиха, че ще се кандидатират като независими за Европейския парламент (EП). Само някой да не реши, че иде реч за онези политически номади, които, скачайки от партия на партия в парламента и извън него, накрая сядат на някоя по-задна банка и се самопровъзгласяват за независими. Понеже нямат десет на брой, за да се обособят в своя група по интереси.

В случая става дума за двама улегнали професионалисти – Виктор Папазов и Алекс Алексиев. Първият е известен икономист и финансист, основател на Българската фондова борса (БФБ). Вторият е анализатор с десни убеждения, автор на книги, син на поета, художника и издателя Райко Алексиев, убит през 1944 година.

Под мотото „С глава в партийната стена“ и с истински артистичен Инициативен комитет, в който са топмузикантът Валди Тотев, илюзионистът Астор, перфекционистите проф. Момяна Гунева, проф. Йордан Ведър, д-р Христо Мазнейков и други, тази неделя Папазов ще ни разкрие следното:

1. Колко струва на българския данъкоплатец да избере един евродепутат?

2. Колко средства харчи всяка една от партиите за избирането на своите кандидати?

3. Как финансово са поставени независимите кандидати спрямо партийните номинации?

Теми, изводът от които едва ли ще се хареса на традиционните партии. Колкото и да ни убеждават в прозрачните си кампании.

Ей на, БАСТА например – партията на доскорошните най-видни гербаджии Мирослав Найденов и Емил Димитров (по-известен като Емо Фаса или Емо Ротманса)- ще се явят на евровота с Гражданска листа на неопетнените, чийто глас ще се чуе в Европа. Точно те, представете си! Найденов с неговите дела за корупция, принуда и служебна злоупотреба. И Димитров, за когото бе доказано, че в 41-вия парламент е прокарал лобистки текстове в Закона за дивеча – заради свои роднини. Та, на принципа „Честни, свестни и известни“, тези приятели по неволя се готвят да пращат свои избраници в Брюксел. И представяте ли си само – кампанията им щяла да струва едва 20 000 лв., които Димитров с неговия дълъг трудов стаж извадил от джоба си?! Жив да го ожалиш.

Колкото до гражданската листа, у нас тя си е патент на БСП. С оглед разширяване на ветрилото към електората и за да се държат нащрек партията и коалиционният партньор, в листата попада личност, която не е партиен член. Лека-полека ръководството си я опитомява и след като жилото й е извадено, тя продължава да хапе – но само партийния враг. Не се ли поддаде на дресура – отива в пенсия – естествена, по болест или по взаимно съгласие.

Такива са в България независимите граждани, дръзнали да дадат имената си на партиите.

Алексиев не е от тях. В качеството си на председател на Центъра за балкански и черноморски проучвания в София той осъжда „истеричните проруски брътвежи на БСП и „Атака“ по отношение на кризата в Украйна. „А ГЕРБ продължава да защитава проекта „Южен поток“, който е един открито антиукраински, антибългарски и антиевропейски проект. С други думи, те също защитават интересите на Москва. Остават реформаторите, в чиито редове се намира партия, която възхвалява човек, който управлява със забрана на „Туитър“ и „Ютюб“. Кой ще каже на българите истината за това, което става с тях и около тях на тези важни европейски избори?“, заяви пред агенция „Фокус“ в четвъртък Алексиев. Според него възобновяемите енергии в цяла Европа са се оказали нерентабилни без огромни държавни субсидии, които силно оскъпяват енергията за потребителите и правят индустрията неконкурентоспособна. Ниската раждаемост и радикалният ислям са другите големи теми, по които Алексиев има за цел да работи в Европа.

Добре ли е наистина за нас като държава да имаме независими депутати в ЕП? От една страна, е добре. От друга, дори и да ги имаме обаче – ако те не попаднат в едно от трите големи политически семейства в Брюксел (ЕНП, ПЕС и АЛДЕ), думата им ще се чува рядко.

Тогава защо партиите не канят хора като Папазов и Алексиев в листите си? Е, как защо? Защото не са бедни, не са послушни, могат и имат идеи. И най-важното – имат самостоятелно мислене. Което не е добре. За партиите, разбира се!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст