ББР съживява бизнескредитирането и понижава лихвите

Migration Image

Българската банка за развитие (ББР) подкрепя компаниите в онези сектори, които търговските банки избягват най-вече заради високата рискова оценка. Такива са иновативните малки предприятия, стартиращите фирми и експортноориентираните компании.

Тези приоритети очерта главният изпълнителен директор на Българската банка за развитие Димо Спасов по време на среща с бизнес общността от Велико Търново. Това е седмата информационна среща, в която банката представя конкретна информация за кредитните си продукти и процедурите за кандидатстване. Тя бе подкрепена и от финансовия министър Петър Чобанов, който потвърди ангажимента на държавата да помага на малкия и среден бизнес чрез финансиране от Банката за развитие.

ББР работи в партньорство с търговските банки за общо улесняване на достъпа до бизнес кредити и за понижаване на лихвените равнища. Партньорството се реализира както чрез програмите за индиректно финансиране (отпускане на ресурс на търговските банки, които го преотдават към крайни клиенти), така и чрез гаранционните схеми, предлагани от Националния гаранционен фонд, дъщерно дружество на ББР.

"Микрокредитирането започва със заеми от 3 до 200 хил. лева, като предприемачът трябва да осигури собствено финансиране в размер на само 10% от стойността на проекта си, а гратисният период по обслужването на заема може да продължи до 12 месеца от датата на отпускането му", обясни Никола Стоянов, ръководител на управление "Кредитиране на малък и среден бизнес" в банката.

Той представи и кредитните продукти за предекспортно и следекспортно финансиране. Те позволяват на компании с договори за износ да финансират със заеми цялата дейност по производство на договорените стоки и да погасят заема едва след като техният клиент плати доставката.

Като краткосрочен ангажимент на ББР Димо Спасов очерта разкриването на представителства в 12 областни града из страната, които да улеснят общуването между банката и потенциалните клиенти, като предоставят информация по подготовката на проекти и документи за кандидатстване.

Предстои създаването и на фонд за капиталови инвестиции, който да подпомага новостартиращите предприятия. Той ще осигурява средства за закупуване на активи и оборотно финансиране фирми без кредитна история, като стане съдружник на предприемачите и придобие дял до 30% от новосъздадената компания. На по-късен етап, когато фирмата достигне фаза на развитие и растеж, фондът ще излиза от инвестицията си, като позволи на авторите на бизнес идеята да изкупят дела му.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст