Организация бори учителския дефицит

Migration Image

Кризата в българското образование се задълбочава все повече и повече. Доказателство за това е все по-слабия правопис на учениците, резултатите от матурите и зрелостните изпити, в които изкараните оценки стават все по-ниски. За капак вече дори и учителите са дефицит и много малко са хора се посвещават на каузата да просветяват младите.

Точно в тази сфера работи организацията "Заедно в час", която подкрепя младите хора да станат учители за две години. Целта на всичко това е децата да получават качествено образование независимо от местожителството си или финансовите възможности на семействата, в които израстват. "Заедно в час" работи по системата "Teach for all", която се заражда в САЩ и се прилага на шест континента в над 33 страни.

"Моделът се базира на поставянето на високи цели за учениците и ефективното планиране, за да може процесът на обучение да бъде следен през цялото време. Поставянето на високи цели е мотивация за учениците, а съравнованието помежду им е начин те да покажат най-доброто от себе си и да постигнат добри резултати", казва координаторът по привличане и подбор на учители на организацията "Заедно в час" Андрей Анастасов.

Анастасов обяснява още, че всеки един от учителите по програмата има "тракери". Това са табла, които се поставят на стените в класните стаи и с тях се проследява прогреса на учениците. Всяка седмица тези табла се актуализират и показват напредъка на учениците. Ключът в този модел на преподаване е, че децата се мотивират да постигнат по-добри резултати, тъй като се състезават помежду си, обяснява още Анастасов.

В края на всеки урок учителят проверява до колко децата са внимавали в час, като им дава да попълнят "изходни билети". На тях учениците отговарят на въпрос свързан с преподадения им урок.

За момента по програмата на "Заедно в час" работят 70 учители, като за следващата година от организацията се надяват учителите да достигнат около сто. Единствените условия за хората, които желаят да бъдат учители е, да са завършили бакалавърска степен в един от българските университети. Анастасов споделя, че към момента са получили над 1000 кандидатури, но от "Заедно в час" много внимателно пресяват кандидатите, тъй като те трябва да бъдат отговорни, отличаващи се с постоянство, да бъдат мотивирани и с желание за постигане на високи цели и резултати.

Крайният срок за подаване на документите по програмата е 15-и април, за кандидати без стаж и 30-и април за такива с опит.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст