Давид срещу Голиат в битката за Брюксел

Migration Image

Неравна битка между партии, коалиции и независими кандидати за Брюксел ще се разиграе на българския изборен тепих след месец. Точно както в библейската история за Давид и Голиат, политическите джуджета от десетина инициативни комитета ще се опитат да нанесат смъртоносен удар на партийните мастодонти за Брюксел. Броят им е точно шест и на 25 май ще премерят сили с големите формации.

Общо десет бяха независимите кандидати, издигнати от инициативни комитети за участие на изборите за Европейски парламент. По думите на Румяна Сидерова от ЦИК някои от кандидатите са се отказали в последния момент, а други все още се проверяват за легитимност от "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО).

В борбата за място в Брюксел за пръв път има толкова много независими кандидати, като интересът е нараснал шест пъти повече спрямо предходните европейски избори през 2009-а. Тогава единственият безпартиен кандидат бе Чавдар Николов, който успя да получи едва 0.33 на сто от доверието на гласуващите.

Според проучванията на социолозите за един мандат в Европарламента ще са необходими между 150-160 хиляди гласа, като се очаква до урните да отидат между 2.6-2.8 млн. души.

Сред независимите кандидати, като фаворити сякаш се очертават финансовият анализатор и бивш председател на съвета на директорите на Българската фондова борса Виктор Папазов, писателят и разследващ журналист Румяна Угърчинска, специалистът по радикален ислям и председател на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания Александър Алексиев и Евгения Банева, която е съпруга на бизнесмена Николай Банев.

„Влизам в кампанията си за евродепутат с послание към подобряване на благосъстоянието на българските граждани. През годините на нашето членство в Европейския съюз не бяха използвани достатъчно добре всички възможности. Хората остават с убеждението, че ЕС не допринася за тяхното благосъстояние. Всички сме бедни в тази държава и всички плачем. В бедна държава не може да има богати хора", мотивира участието си в евроизборите Евгения Банева. Справка в информационната система "Дакси" показва, че Банева е финансово стабилен кандидат, като тя е управител в туристическата "Русалка тур" ООД, "Паррус" ЕООД, "Къмпъни Билд Комерс" ООД, "По Инвест" АД и "Полимери Инвест" АД.

Опасната ситуация, в която България се намира, е основната причина за Алекс Алексиев да участва на евровота. "Тревожи ме политиката на управляващите, която се приема като прокремълска. А аз смятам, че България не може да процъфти извън Европа", споделя експертът. Според него един от сериозните пропуски в европейската политика е, че в Брюксел никой не говори за проблемите на Източна Европа. А ако думите на немския финансов министър Волфганг Шойбле се сбъднат и страните от еврозоната започнат да заседават в друг парламент, отделен от останалите държавите-членки на пакта, нищо чудно да настъпи и края на Европейския съюз. "Ако бъде прието друго предложение – минималната ставка да бъде от 8.50 на час, това ще прекърши българската икономика на следващия ден", убеден е Алексиев и обещава, че ако влезе в ЕП, ще говори точно за тези проблеми.

Журналистът и писател Румяна Угърчинска иска да работи в Брюксел, за да осигури равнопоставеност на българските граждани в Европа. Заради двойното си гражданство (българско и френско), тя не може да участва в други избори и обещава да се бори за премахване на подобен тип дискриминация. Другият конкретен проблем, срещу който негодува е препоръката на Европейския съюз за спиране на проекта "Южен поток". Угърчинска се зарече, да попита европейските лидери на Германия и Франция защо не се оттеглят от „Северен поток" и защо не прекратят дългосрочните си договори за доставки на руски газ, така както предлагат замразяването на "Южен поток".

Друг независим кандидат – Виктор Папазов, покани издигнатия в листата на ДПС Делян Пеевски на дебат, като пожела вербалният двубой помежду им да се състои на английски. Папазов вярва, че партийните листи подменят вота на избирателя, защото водачите им нямат намерение да бъдат евродепутати. Лидерът на БСП Сергей Станишев сам призна, че няма да замине за Брюксел, а водачът на "България без цензура" Николай Бареков планира да посети Европарламента само за няколко месеца.

Най-млад сред всички незавсими кандидати е 24-годишният Николай Йовев известен с прякора си Горския. За кандидатурата си получи подкрепата на националистическата организация "Кръв и чест" и "Националистическата партия на България". "Черна точка", която може да накара избирателя да не гласува за него е фактът, че той лежа година и половина в ареста, заради бомба, която избухна пред офиса на "Евророма" в Сандански, като при инцидента загина човек.

Шестият независим кандидат за Брюксел е Янаки Ганчев, познат като председател на гражданско сдружение „Орлов мост за промяна" и лице от февруарските протести в столицата през 2013-а година. Неговата цел е да бъде в първата тройка на тези избори, след което да стартира национална кампания за провеждане на референдум за условията за членство на България в Европейския съюз.

"България има нужда от промяна, каквато през последните 25 години не се състоя", казва Ганчев. Решил да участва в изборите щом видял водачите на партийните листи. Тогава осъзнал, че нищо през последния четвърт век не се е променило. "Едно БКП се пръсна на 20-30 малки БКП-нца. Затова ние изчезваме като народ с осем човека на час. Това е основният проблем. Затова предложихме този блок да се казва "Народен блок", казва още Ганчев.

Успехът на независимите кандидати изглежда невъзможен не само заради политическото предимство на партиите и коалициите. Спъва ги и законодателството, което не позволява на издигнатите от инициативните комитети кандидати да харчат повече от 100 хиляди лева за своята рекламна кампания. В рамката на тази сума номинираните могат да извадят от джоба си не повече от 10 хил. лв лични средства. Останалите могат да набавят от спонсори и дарители. В същото време коалициите имат привилегията да харчат до 2 млн. лв. за предизборните си кампании. Оттук нататък предстои да видим как ще се представят на същинския вот.

Публичното теглене на жребия за определяне на номерата на партиите, коалициите и инициативните комитети в ЦИК, което се проведе в сряда (23 април) отреди Николай Йовев да се яви с номер 5 на европейските избори, на Янаки Ганчев се падна №7, Александър Алексиев ще е с №14, Виктор Папазов ще бъде в бюлетина с номер 16, а с номер 19 и 26 съответно ще бъдат Евгения Банева и Румяна Угърчинска.

 

Петър Петров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст