Идеята за сливане на Националната агенция за приходите и митниците министърът на финансите Петър Чобанов определи като сериозно предложение за дългосрочна реформа. Чобанов смята, че първоначално трябва да бъде създаден междинен орган, чрез който да се осъществява тази координация, и след това да се премине към сливането на двете агенции. „Рано е да се говори за началник на новата структура, тъй като преди това са необходими законови промени“, коментира той. Според него е по-добре тази година кабинетът да се съсредоточи върху това как ръководствата по-добре да се координират помежду си.
Корекции в бюджета засега не се налагат. Не се притесняваме, че това ще доведе до апокалипсис, коментира вицепремиерът Даниела Бобева във връзка с твърденията на опозицията, че без актуализация на бюджета страната ни ще изпадне във финансов колапс. Бобева изтъкна, че има закон за държавния бюджет и там са фиксирани параметрите в дълга. „Колкото и на някого да не му харесва, България е сред страните с фискална стабилност в ЕС“, изтъкна тя и подчерта, че по-скоро трябва да се работи за рамка за управлението на държавните предприятия.
Доротея Николова, изпълнителен директор и ръководител на направление „Финанси и планиране“ в „Банка ДСК“, получи отличие за финансов директор на годината в категорията „Принос към общността“ на наградите на CFO форум, организиран от Ernst & Young България. Отличието се присъжда за ангажираност, за диалог и сътрудничество с членове на общността, за привличане и насърчаване на ранното и смислено участие в обществения живот, както и в обсъждането на реални значими проблеми, пред които се изправят финансовите директори в своята динамична работна среда, се казва в аргументацията на наградата.
Димитър Шумаров, главен финансов директор и изпълнителен директор на Пощенска банка, бе отличен като „Най-добър финансов директор в управлението на риска и ликвидността“ в рамките на наградите на CFO форум. „Нашата банка успя да осигури значителна ликвидност и да изгради и задържи стабилна депозитна база. С усилията на г-н Шумаров намалихме цената на ресурса и оптимизирахме нетния лихвен марж. Благодарение на това през последните две години Пощенска банка отчита исторически висок коефициент на ликвидност – 32% в края на 2013 година. Голям е приносът му и в областта на управлението на рисковете и подсилване качеството на баланса, включително и чрез предприемане на множество мерки за оздравяване на кредитния портфейл на банката“, коментира Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на Пощенска банка.














