„Химимпорт“ АД укрепва позициите си в „Проучване и добив на нефт и газ“ АД. Това дружество приоритетно се занимава с проучването и експлоатацията на находищата за добив на нефт и природен газ у нас, за които притежава дванадесет концесии. Освен това то има свое определящо място и в нефтопреработката и търговията с нефтопродукти и горива у нас. Предимствата на фирмата са, че използва собствен нефт и че няма конкуренти в страната (освен вносителите).
Повечето акции в добивната компания са собственост на дъщерни фирми на „Химимпорт“, а след разрешението от Комисията за финансов надзор мегахолдингът ще може да събере и останалите книжа, които владеят другите акционери на дружеството. В момента „Химимпорт“ притежава пряко и непряко (чрез свързани фирми) общо 57.58% от акциите с право на глас. С изготвеното коригирано търгово предложение компанията майка изяви желанието си да изкупи и онези 5 186 622 броя, които са притежание на съакционери извън групата.
Предложената нова търгова цена за тях вече е 10.37 лв. за акция от капитала на „Проучване и добив на нефт и газ“ АД. Първоначално на притежателите на такива книжа бяха предложени по 10.20 лв. за един дял, но след намесата на регулаторния орган тя беше увеличена.
Останалите акционери имат 28 дни за обмисляне и евентуално за приемане на офертата на „Химимпорт“. Този срок може да бъде удължаван в рамките на максимално допустимия от закона – 70 дни. Сделките по изкупуване на тези книжа холдингът ще финансира изцяло със заемни средства, става ясно от документите за операцията. Никой от членовете на управителния му съвет не притежава акции от капитала на „Проучване и добив на нефт и газ“.
Търговият предложител не планира да преобразува или да прекрати съществуването на добивната компания. В срок от една година след приключване на сегашната процедура мажоритарният собственик не възнамерява да извършва и промени в капитала на дружеството, в основната му дейност и в състава на мениджмънта, пояснява се в публикувания проспект. Нещо повече – ръководството на „Химимпорт“ очаква в резултат на направените инвестиции през тази и през следващите години „Проучване и добив на нефт и газ“ да продължи положителното си развитие и евентуално постигане на по-висок положителен финансов резултат. Това на свой ред ще повиши цената на дяловете, притежавани от акционерите.
Донякъде минус на фирмата е, че поне досега се е въздържала от плащане на дивиденти. През последните години тя не е разпределяла печалбата си, макар че отчита стабилни финансови резултати. Известно е, че „Химимпорт“ следва стратегията да не поощрява акционерите си, така че може да се очаква и това й дъщерно дружество да реинвестира текущите и натрупаните си приходи и да развива проектите си със собствени средства. Разбира се, ще се разчита и на притежаваните концесии и на стратегическите активи, част от които са в процес на обновяване и модернизация за развитие на дружествата и за увеличение на оборотите.
Общата сума на разходите, които е направил търговият предложител , са в размер на 15 хил .лв., включително и възнаграждение за инвестиционния посредник – „Централна кооперативна банка“ АД, таксата за регистрация в „БФБ-София“ и „Централен депозитар“ АД, и за публикации.
След огласяването на търговото предложение (на 9 юни) цените на акциите на „Проучване и добив на нефт и газ“ бавно запълзяха нагоре и на 11 юни стигнаха до 10.275 лв. за един брой. От началото на тази година пазарната капитализация на дружеството пък се е увеличила с около 64% – до над 124 млн. лева.
Правителството предостави на „Проучване и добив на нефт и газ“ АД нова 35-годишна концесия за добив на нефт и природен газ (природен газ и кондензат) от находище „Искър – Запад“. То се намира на територията на общините Кнежа и Искър в област Плевен. За целия период на договора се очаква концесионните плащания да надхвърлят 74 млн. лв., а компанията да направи инвестиции за над 44 млн. лева.