България попада изключително рядко в полезрението и на американските, и на руските, и на европейските медии едновременно. Точно това обаче успя да постигне премиерът Пламен Орешарски с изказването си, че страната спира изграждането на газопровода „Южен поток“ на българска територия. Ако трябва да влезем в риториката на неотдавнашните чествания на 70-годишнината от десанта в Нормандия, спокойно може да кажем, че южният фронт вече е открит, на него се действа не само директно, но и с партизански тактики, подривни похвати и доста евтина пропаганда.
Вън от съмнение е, че спирането на проекта бе голям удар за Русия. Само ден след като Орешарски обяви решението си, Сърбия също даде сигнал, че вятърът вече духа от Запад. „България е ключова държава за проекта и затова, докато не приключат разговорите й с Брюксел и на ЕС с Русия, и ние спираме. Или, докато Русия не промени трасето. Но, разбира се, резултатът и от единия, и от другия сценарий означава отлагане на работите и в нашата страна“, заяви сръбският вицепремиер и министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Зорана Михайлович.
„Бъдещето на проекта зависи преди всичко от договора на Европейската комисия с членките на ЕС и Русия. „Южен поток“ е важен за нас, но е ясно, че Сърбия е само една от страните, през които газопроводът трябва да премине. При това ние сме единствената държава в този проект, освен Русия, която не е член на Европейския съюз“, обясни и министърът на минната промишленост и енергетиката Александър Антич.
Впоследствие се наложи премиерът Александър Вучич да свика нарочна пресконференция, за да успокои „топката“: „Няма никакви промени в реализирането на проекта „Южен поток“ на наша територия. Такова решение се взема от правителството, а то не е заседавало. За нас нещата продължават така, както са планирани. Ако има каквито и да било промени, кабинетът ще вземе решение и ще бъдете информирани за него.“
Само че дори и в Москва се усъмниха как ще се строи газопроводът без лисващото ключово българско звено. И добре си дават сметка, че ситуацията започва да се изплъзва от контрол.
„Очевидно е намерението на Владимир Путин да шантажира Украйна със спирането на транзита на газ през нейната територия, за да постигне широк кръг цели – от получаването на контрол над украинските газопроводи до глобални политически задачи – смята генералният директор на Института за енергийна политика Владимир Милов. – „Южен поток“ не открива за Русия никакви нови пазари и, да бъдем откровени, единственият му смисъл е да се заобиколи Украйна, през която днес преминава над половината от руския газов транзит. Това е съпоставимо със ситуация, когато, да кажем, не ви харесва физиономията на портиерката, която седи на входа, и вие, за да не я виждате, си поръчвате индивидуален асансьор, с отделен вход и асансьорна шахта, струващи милиони. Иначе казано, няма никакъв обективен икономически смисъл в подобно свръхскъпо заобикаляне на Украйна. Още в началото на века ми беше ясно, когато четох справките за преговорите на Путин по газови въпроси с лидерите на европейските и постсъветските държави, че нито една среща не е минавала, без да се говори как той иска да получи контрол над украинската газопреносна система. А от 2004-а наблюдаваме упорити опити да получи контрол и над политическата система.“
Малко медии обърнаха внимание, че през седмицата украинското министерство на енергетиката предложи план за реорганизирането на националния газов монополист „Нафтогаз“. Реформата предвижда обособяването на пет отделни компании. Първата ще се занимава с транспортирането и съхранението на природен газ и в нея ще влязат същестуващата преносна мрежа и хранилищата. Ще се обособят също така добивът на суровини, търговията, поддръжката на разпределителните мрежи, както и доставката на газ до потребителите. По- интересно е друго – украинското министерство на енергетиката предвижда създаването на две съвместни предприятия с корпорации от САЩ и ЕС – те ще са оператори на газотранспортната система и на хранилищата за синьо гориво, които са със стратегическо значение. Останалите ще бъдат приватизирани и най-вероятно също ще отидат в западни фирми.
При това положение спирането на „Южен поток“ е още по-тежък удар за Москва. Дотолкова, че отново се чуха гласове трасето да бъде пренасочено към Турция. Нещо, което трудно може да стане на толкова напреднал етап на проекта – вече е определено откъде ще минава тръбата, започна изкупуването на терени и разчистването им за същинското строителство. Път назад няма – газопроводът или ще мине през България, или няма да го бъде.
„Ясно е, че действията на Евросъюза спрямо „Южен поток“ са и политически мотивирани: върнахте си Крим, а сега върнете и политическия аванс, който ви даде Европа. В този смисъл „Битката за България“ стана решаваща, тъй като има ключово значение къде ще излезе газопроводът на сушата. Българските вътрешнополитически сметки дори няма смисъл да коментирам – за 2014-2020 г. ЕС е обещал на България 15 млрд. евро по Структурните и кохезионните фондове за земеделие, инфраструктура и други нужди и даже само това е достатъчно мощен лост за натиск над страната, в сравнение с който жалките газпромовски сладкиши не означават нищо. Така че „битката за България“ според скромното ми мнение не е имала никакви шансове за „Газпром“ от самото начало“, е позицията на Владимир Милов.
Експертът Михаил Крутихин пък казва, че претенциите към избора на изпълнители за строителството на българския участък са повод, а не главна причина за забраната. „Избираха без каквато и да било прозрачност и без истински конкурс, което възмути европейските регулатори, несвикнали на подобни фокуси. Не виждам особени перспективи за компромис в създалата се ситуация“, отбелязва той.
„Мисля, че сега основната игра ще бъде около подизпълнителите от руска страна. Сред учредителите на една от руските компании, които ще строят, има такива, които попадат под санкциите на ЕС и САЩ. Предполагам, че ще обсъждат смяна на тази компания с друга руска, или ще предложат европейска“, смята президентът на руския газов съюз Сергей Чижов.
В крайна сметка е ясно едно – реализацията на „Южен поток“ се отлага за неопределено време. Според публикация в „Российская газета“ при патологичната мудност на европейските чиновници, които чувствително реагират на политическите сигнали от Вашингтон и Брюксел, проектът може да се окаже замразен за години. При подобно развитие на нещата най-потърпевша ще се окаже българската икономика, която очакваше ръст от 2-3% от началото на строителството на газопровода. И най-логично ще е българското правителство, което и да е то, да потърси някакви компенсации от Брюксел. Още повече че всичко, което сега се говори и обяснява за „Южен поток“, се отнася със същата сила и за един друг поток на Север. Заради същата несимпатична „портиерна“ тогава Русия и Германия си отвориха собствен, директен вход за милиони.
Хроника
8 юни
След среща с американските сенатори Джон Маккейн, Кристофър Мърфи и Рон Джонсън премиерът Пламен Орешарски заяви на брифинг в Министерския съвет: „Разпоредил съм да спрат действията по старта на изграждането на „Южен поток“. В момента има запитване от страна на Европейската комисия. В зависимост от консултациите с Брюксел, които предстоят, ще се реши ходът на по-нататъшната работа.“
9 юни
*Изказването на Орешарски предизвика много сериозен отзвук зад граница. „Взгляд“: България рискува да остави себе си и останалите страни от Южна Европа без газ, „Российская газета“: Американците спряха „Южен поток“ в София, Neftegaz.ru: „Силен ход на ЕС – България в крайна сметка спря проекта „Южен поток“. Агенция „Ройтерс“ коментира, че решението на българското правителство може да предизвика напрежение между Русия и Евросъюза. От The Wall Street Journa видяха ситуацията така: „Международният натиск за общ фронт на Запада срещу Русия, поради ролята на Москва в продължаващата криза в Украйна, изглежда, започва да дава плод в България, където замразиха работата по спорен руски газопровод“.
ВЪТРЕШНОПОЛИТИЧЕСКИТЕ РЕАКЦИИ СЪЩО НЕ ЗАКЪСНЯХА.
Лиляна Павлова, ГЕРБ: „Всички са наясно какво правят по темата за „Южен поток“. Никой не може да ме убеди, че Орешарски не е знаел, че някой е подписал за строителството на „Южен поток“. Това е несериозно и мисля, че е грозно. Излъгаха Европа, излъгаха и руснаците. Как изведнъж реши да спре след среща с американски сенатори – за мен това не е нормална реакция.“
Димитър Главчев, ГЕРБ: „По-унизителен акт от замразяването на проекта „Южен поток“ няма в съвременната история на България“.
Цветан Цветанов ГЕРБ: „В момента имаме заплаха за националната сигурност на страната, защото по даден геостратегически проект, който не съответства на европейското законодателство на страна членка на ЕС, е подписан договор с „Газпром“…“
РЕАКЦИИТЕ ОТ СТРАНА НА БСП БЯХА ТВЪРДЕ РАЗНОПОСОЧНИ.
*От Китай, където е на посещение, министър Драгомир Стойнев писмено заяви: „За една година изпълних своята задача и придвижих проекта „Южен поток“ на ново ниво. Ако гледаме на ситуацията стратегически и без емоции, проектът „Южен поток“ изглежда по-скоро необратим, което е важното и за Европа, и за България. В момента споровете са концентрирани върху това, как точно да бъде реализиран този европейски проект.“
*Янаки Стоилов, заместник-председател на БСП в интервю за ИТАР-ТАСС : „БСП е удивена от решението за спирането на „Южен поток“, то смущава. По-добре би било да се внесат корекции в проекта едновременно с неговото реализиране.“
*Таско Ерменков: „Това, което съм чул от Пламен Орешарски, е, че „Южен поток“ е необходим на България. Според мен това, което Орешарски прави, е усилието да се въведе ред в „Южен поток“. Моето лично мнение е, че проектът трябва да се случи с Орешарски или без него.“
*Страхил Ангелов: „Кабинетът „Орешарски“ стана заложник на геополитическа игра. До голяма степен неволите на това правителство дойдоха по линия на проекта „Южен поток“ и геополитическия пъзел, който се реди в момента.“
*Илияна Йотова: „Изграждането на „Южен поток“ по европейски правила е наша позиция.“
*“Километър от „Южен поток“ излиза шест пъти по-скъпо, отколкото цените на на газопроводите в Германия. В проекта става дума да похарчим 7 млрд. лв., за да спечелим 200 работни места“, пресметна експертът от Реформаторския блок и бивш министър на икономиката и енергетиката в правителството на ГЕРБ Трайчо Трайков. Той попита подписан ли е вече договорът за строителство на българската част на „Южен поток“ и сложен ли е подпис за вземане на заем за това строителство?
10 юни
*Първа официална реакция на Русия. Във Финландия руският външен министър Сергей Лавров заяви, че позицията на Европейския съюз по проекта „Южен поток“ говори за желание за наказване на Русия, а не за осигуряване на икономическите интереси на страните членки.
* EurActiv съобщи, че италианският премиер Матео Ренци е предложил лидерите на България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия да пишат до Европейската комисия в подкрепа на подготвяния от „Газпром“ тръбопровод „Южен поток“. „Но усилието, изглежда, е напразно, след като България нареди да се спре работата по проекта“, изтъква изданието.
*“Не бих казал, че има разнобой в нашата позиция за „Южен поток“. Това не е проект, който е спрян“, отбеляза външният министър Кристиян Вигенин, който бе на еднодневно посещение в Молдова.
11 юни
*“Многомилиардният газопровод „Южен поток“, който трябва да пренася сибирски газ до Европа, се превърна в икономическа пионка на фона на украинската криза, след като България преустанови строежа под натиска на Брюксел и Вашингтон“, коментира агенция „Франс Прес“.