Богатите във властта

Наджиб Микати

Избраният неотдавна украински президент Петро Порошенко е първият държавен глава милиардер в постсъветското пространство. Той обаче далеч не е първият богаташ, който опитва късмета си във властта. Представяме ви трима милиардери, които са участвали в управлението на страните си с различен успех.

Наджиб Микати предпочете бизнеса

Да управлява глобална компания и многомилиардно състояние се оказа по-лесно за Наджиб Микати, отколкото да ръководи малката държава Ливан с население от 4.5 млн. души. Когато стана премиер-министър през 2011-а, мнозина експерти се надяваха, че в страната най-после се е намерил компромисен политик, способен да помири всички влиятелни сили. Бившият предприемач обаче прекара и трите години на своето управление в усилия да предотврати пренасянето на гражданската война от съседна Сирия на територията на Ливан. „Ливанците са готови да създадат конфликт и водят война практически по всякакъв повод“ – оплакваше се Микати пред журналисти. В края на краищата противоречията му с ислямската организация „Хизбула“, която отначало го подкрепяше, доведе до оставката му през лятото на миналата година.

Много по-успешни са делата на бившия премиер и брат му, Тахи Микати, в бизнеса. Тяхната телекомуникационна компания се превърна в един от най-големите оператори в региона. През 2006-а двамата продадоха фирмата на южноафриканския инвеститор MTN Group за 3.6 млрд. долара. Днес братята притежават холдинг №1, който включва компании с различна дейност – от хранителната промишленост до банките и модата. А състоянието на бившия х премиер се оценява 3.4 млрд. долара.

 

Ахилесовата пета на Шинаватра

Бившият тайландски премиер-министър Таксин Шинаватра обича да описва биографията си в стила на американската мечта. Роден е през 1949-а в семейство на китайски емигранти. Когато бизнесът на родителите му започва да процъфтява, той заминава да учи право в САЩ. След връщането си в родината Шинаватра постъпва на служба в полицията, но избира бизнеса пред ведомствената кариера. През 1983 г. основава телекомуникационната компания Shinawatra Corporation, която през 90-те години на ХХ в. се превръща в най-големия мобилен оператор в Тайланд и го прави милиардер. През 1998-а успелият предприемач учредява своя партия, а след победата на парламентарните избори през 2001 г. става премиер-министър на страната.

По време на управлението на политика милиардер Тайланд постига сериозни успехи в икономиката и успява да плати дълговете си към МВФ. Но тъкмо бизнесът се оказва ахилесовата пета на политика. През януари 2008-а стана известно, че семейството му е продало своя дял от компанията на инвеститори в Сингапур за 1.6 млрд. долара, без да плаща данъци. Скандалът провокира многобройни протести и преизбиране, което конституционният съд призна за недействително заради големия брой нарушения. В края на краищата военните взеха властта в свои ръце, докато Шинаватра бе на заседание на ООН в Ню Йорк. Оттогава богаташът, който притежава 1.7 млрд. долара, живее в Лондон, а после в Дубай, опасявайки се от наказателно преследване в родината си.

 

Нетипичният лидер Пиниера

Когато през 2010-а Себастиян Пиниера стана президент на Чили, човек трудно би могъл да си представи по-нетипичен лидер на южноамериканска държава. По онова време на континента един след друг идваха на власт леви или популистки управници. Например Ево Моралес в Боливия, който в миналото се занимава с отглеждането на кокаин, или Игнасио Лула да Силва в Бразилия, бивш ваксаджия и професионален профсъюзен деец.

Пиниера, който произхожда от заможно семейство, пропагандира либералните ценности в икономиката. Бащата на политика е бивш посланик в Белгия, а брат му заема поста министър на труда при диктатурата на Аугусто Пиночет. Пиниера завършва Харвардския университет и след завръщането си в родината започва да се занимава с бизнес. В началото на 80-те години на ХХ в. икономистът основава компанията Boncard, издаваща кредитни карти. По-късно активите на предприемача се попълват с дялове в най-голямата авиационна компания в страната, в телевизионен канал и в местен футболен клуб. Това дава основание на някои негови критици да го наричат чилийския Берлускони. За разлика от италианеца обаче, след победата на президентските избори през 2010-а, Пиниера решава да продаде всичките си активи. През тази година мандатът му приключи, а експертите оцениха цялостната му политика като успешна, особено в областта на икономиката. През последните няколко години БВП на Чили нарастваше с над 5% годишно. Днес състоянието на бившия държавен глава се оценява на 2.4 млрд. долара.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст