Възнаграждението на мениджърите в компаниите се определя от общото събрание на акционерите веднъж в годината. Или от мажоритарния собственик – у нас по-често се случва така. И рядко зависи от финансовото състояние на компанията.
Невинаги собствениците им са склонни предварително да обявяват срещу какви суми ще работят директорите им. От данните, които успяхме да съберем – от писмените материали за общите събрания, от запитвания до компаниите и от различни други източници, се видя, че все по-рядко се случва увеличение на заплащането на мениджърите и на повечето места се запазват нивата на заплатите им от последните години.
През 2013 г. директорите на повечето дружества са получавали само постоянно възнаграждение (твърда сума). Малко са изключенията, при които някои от тях получават и допълнителна сума. Бонусът обикновено е парична сума, която е процент от стойността на печалбата на дружеството за съответната финансова година, но конкретният й размер определя общото събрание на акционерите.
Заради влошената икономическа обстановка през 2013 г. доста от фирмите не са изплащали възнаграждения. Това усетиха например тримата членове на управителния съвет и тримата от надзорния съвет на Холдинг „Нов век“ АД – София. Макар че общото събрание на акционерите е гласувало по 500 лв. месечно за всеки един от тях, никой от мениджърите на бившия приватизационен фонд не е получавал тази заплата. Те не са получили и възнаграждения под формата на разпределение на печалбата или на бонуси, а не притежават и акции на управляваното от тях холдингово дружество. Сумите обаче са гласувани и са си дължими.
В началото на юли предстои притежателите на акции от компанията да обсъдят дейността й през миналата година. Тя и дъщерните й предприятия работят основно в хранително-вкусовата промишленост. Интересно е дали някой от тях ще повдигне въпроса за намаляване на броя на директорите. В момента издръжката им излиза по 3000 лв. месечно. Проектът за решение, предложен от управителния съвет, предвижда възнаграждението на членовете на надзорния съвет за 2014 г. да остане непроменено. След това пък те ще определят заплатата на тези, които ще управляват оперативно холдинга.
Още един от бившите приватизационни фондове – „Югоизточен холдинг“ АД – Нова Загора, прави опит да съобрази възнаграждението на директорите си със затрудненото финансово състояние на дружеството, което е на загуба през последните две години. В материалите за общото му събрание се предлага решение, с което да се определи на членовете на съвета, които не са изпълнителни членове, да получават възнаграждение само за времето, в което присъстват на заседания и то да е 50 лв. за всяко заседание. Тримата мениджъри са получили общо 14 645 лв. през миналата година.
Казанлъшката „Българска роза-Севтополис“ АД, която е част от групата „Софарма“, също не е много щедра към мениджърите си. Производството на етерични масла, парфюмерия и козметика, на субстанции и лекарствени средства (за компанията майка) и търговията с тях й носи добри приходи. Печалбата на дружеството за 2013 г. е в размер на 1.134 млн. лева. След като са заделени 10% от нея във фонд „Резервен“, останалите пари ще останат като допълнителен резерв. Акционерите също няма да получат дивиденти.
Те обаче ще гласуват какви да са възнагражденията на тримата членове на съвета на директорите за тази година. Предложението е сумата да остане 500 лв., колкото са получавали и през 2013-а. Съгласно устава на дружеството при положителен финансов резултат (печалба) и по решение на общото събрание, изпълнителният директор има право да получи еднократно възнаграждение в размер до един процент от нетната печалба. На кого ще му се усмихне късметът ще се разбере след заседанието на 17 юни.
На фона на тези примери мениджърите на „Юрий Гагарин“ АД – Пловдив, изглеждат доста добре платени. Дружеството за производство на хартиени опаковки и консумативи за цигари се управлява от трима директори. Предстои да се види каква ще е сега реакцията на акционерното събрание, тъй като бе обявена загуба от 214 553 лв. за миналата година, която се предвижда да бъде покрита с неразпределена печалба от минали години.
Вероятно това е причината да бъдат предложени промени в съвета на директорите на дружеството. Делян Денчев ще отстъпи мястото си на Кирил Димитров Христов – нов член, който ще работи до края на текущия тригодишен мандат на мениджърите на фирмата. За него, както и за останалите му колеги, е предвидено месечно възнаграждение от 2000 лева.
Козметичната компания „Арома“ също се грижи добре за тези, които й носят приходи. Дружеството се управлява и представлява от четиричленен съвет на директорите, сред които са и двама от собствениците й – Лукан Димитров Луканов – председател (с дял от 37.18%), и Димитър Луканов Луканов – заместник-председател и изпълнителен директор (с 5.40%).
В края на юни е предвидено Евгений Иванов да освободи мястото си на Андрей Премянов, чийто мандат ще е три години, а месечното му възнаграждение ще е в размер на 300% от средната брутна работна заплата в дружеството за съответния месец.