„Ефектите на вътрешната политическа несигурност върху реформите и инвестициите, както и запазващата се несигурност в прогнозите за ключовите търговски партньори от еврозоната, остават водещи рискове за икономическата перспектива на България. Последните събития в Украйна и в Русия вероятно ще имат по-слаби ефекти върху растежа, докато зависимостта от вноса на руски газ представлява потенциален риск. Ниското съотношение на държавния дълг спрямо брутният вътрешен продукт обаче продължава да предпазва България от нестабилността на международните пазари.“
Това са основните заключения на мисията на МВФ за България, водена от Мишел Шенън. Тя бе у нас от 6 до 11 юни и направи оценка на макроикономическото и фискалното състояние на държавата. Казано по друг начин, според фонда нетолкова водената от правителството бюджетна политика, колкото безпринципните междупартийни сблъсъци могат да имат катастрофални последици за икономиката на страната ни.
Според МВФ рисковете за изпълнението на приходите в държавния бюджет тази година остават значителни. Експертите на международната финансова институция обаче твърдят, че бюджетният дефицит е коректно планиран в рамките на 1.8% от БВП. „Правителството прилага административни мерки, за да постигне планирания дефицит. Ще бъде необходима сдържаност в разходите, включително и в използването на бюджетните буфери, както е планирало правителството. В същото време бюджетните разходи, финансирани от фондове на ЕС, следва да бъдат изпълнени изцяло и трябва да продължи работата с Европейската комисия, за да се гарантира, че средствата, замразени от ЕС, ще бъдат отпуснати навреме“, е заключението на мисията на МВФ. Нейните експерти препоръчват реформи в пенсионната система, оптимизиране на разходите в здравеопазването и решаване на проблемите със задлъжнялостта в енергийния сектор.
Експертите на МВФ са дали висока оценка на състоянието на банковата ни система. „Прилагането на новия регулаторен режим в ЕС върви добре, включително и чрез приемането на максималните изисквания за капитала и буферите за системен риск. Растежът на кредитите продължава да бъде слаб. Но банковата система в България е стабилна и ликвидна, необслужваните заеми са обезпечени с провизии и със значителен капитал. Усилията на банките за справяне с проблемните активи трябва да продължат, за да се намали несигурността на цените на активите и по този начин да се подкрепи съживяването на инвестициите“, е заключението на експертите от фонда. Според тях ключови за бъдещия икономически просперитет на страната ще са усилията за справяне с инфраструктурни проблеми, облекчаване на условията за правене на бизнес, както и намаляване на корупцията и шуробаджанащината, включително и чрез независима регулация и одит, както и чрез мерки за укрепване на върховенството на закона.