„Ние сме готови да се откажем от вота на недоверие за фискалната политика на правителството, ако ДПС и БСП се откажат да гласуват състава на Сметната палата в сряда“, обяви Цецка Цачева на 10 юни след заседанието на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. Офертата, естествено, не бе приета, защото на следващия ден народните представители гласуваха осемте членове на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева, Дилета Касабова-Токатлиян, Евгения Пенкова-Панталеева, Ширин Исмаил, Златина Русева, Мустафа Занков, Стефка Михайлова и Тома Дончев. След като избраните положиха клетва в Народното събрание, ръководството й вече е в пълен състав и може да пристъпи към изпълнение на задълженията си.
Точно с този акт обаче народните представители от всички партии показаха, че гледат на Сметната палата като на политическа слугиня, която да употребяват, както им е удобно и когато им е удобно. Това грозно отношение към върховния одитен орган бе демонстрирано от управляващите БСП и ДПС през зимата на 2014-а, когато промениха Закона за палатата с единствената цел да сменят тогавашното й ръководство и да сложат начело свои хора. Тогава в лавината от атаки срещу председателя на палатата Валери Димитров бяха използвани, меко казано, отвратителни методи, като един доклад, който представяше палата та като свърталище на сексуални маниаци, наркомани и алкохолици. Никой обаче не даде отговор кой ще защити институцията от политически изнасилвания и зависимости. И както сега става ясно, тя ще продължи да бъде подлагана на подобни извращения.
По време на гласуването много депутати заявиха, че няма смисъл номинираните за членове на ръководството на върховния одитен орган да бъдат избирани в момент, в който предстоят избори, след които е напълно възможно новото управляващо мнозинство да предприеме действия за премахването им.
„Нека да не се гласуват седемгодишни мандати, след като след няколко дни се очаква оставка на правителството. След три месеца тези хора ще бъдат сменени от новото Народно събрание“, заяви депутатът от „Коалиция за България“ Георги Кадиев.
Според Менда Стоянова БСП и ДПС нямат право в последните дни на своето управление да вземат такива важни за страната решения като ръководния състав на Сметната палата.“Не изправяйте следващото управление пред необходимостта отново да променя Закона за Сметната палата. Не дамгосвайте предложените за членове на палатата с клеймото на партийните назначения. Там има свестни хора“, призова Стоянова.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков обаче заяви, че без Сметна палата не може да има избори. Факт е, че според Изборния кодекс Сметната палата приема, проверява и публикува в специален регистър данните за имотното състояние на кандидатите за депутати и за даренията, получени от политическите партии. Според депутати от БСП и ДПС без легитимно избрано ръководство палатата не може да изпълни този свои ангажимент.От ГЕРБ обаче твърдят, че цялата тази дейност на палатата, свързана с изборите, не зависи от това, дали тя има легитимно ръководство, или не. В случая обаче по-важното е, че управлението и работата на палатата трайно се превръщат в политически заложник на силните на деня. И именно затова вече никой не може да твърди, че тя е независима институция.