Богатите стават по-богати

Migration Image

Докато световната икономика буксува, богатите продължават да забогатяват. Според изследвания на компанията Boston Consulting Group през миналата година в света са се появили 2.6 млн. нови семейства, собственици на поне 1млн. долара. Колко са тези домакинства в света? И в кои държави количеството на богаташите расте най-бързо?

В света

Броят на семействата, притежаващи милион в света, се е увеличил с 19% и сега е 16.3 милиона. Делът на тези домакинства спрямо всички останали е нараснал с 1.1 на сто. На този фон общият обем средства, който контролира населението на Земята, показва ръст от 14.6% и достига 152 трлн. долара. Скоростта на натрупване на капитала се е увеличила почти двойно в сравнение с 2012-а. В държавите от Азиатско-тихоокеанския район (без Япония) броят на семействата, притежаващи милиони, се е увеличил с 31 процента. Северна Америка показва ръст от 16 на сто, а Западна Европа – 5.2 процента.

Експертите предсказват, че в близките години ръстът ще продължи. Средният показател през следващите пет години ще бъде минимум 5%, а световното богатство ще се приближи плътно до летвата от 200 трлн. долара. Две трети от ръста ще се реализира от нови източници на доходи и едва една трета ще се дължи на сега съществуващите активи. Колкото до позитивните показатели за 2013-а, те до голяма степен се обясняват с добрата доходност на акциите. Вложените пари в тях са донесли 28% от доходите, като най-голям е позитивният ефект за САЩ.

САЩ

Над 40% от всички нови домакинства, чието състояние се оценява на 7над 1 млн. долара, са се появили именно в САЩ. Тяхното общо количество е 7.135 милиона. По този начин Щатите са лидер по брой на семейства, притежаващи милион на глава от населението.

Китай

Засега Китай изостава съществено от САЩ по общо количество домакинства, собственици на милион. Ръстът им обаче е впечатляващ – само за една година богатите семейства в страната са станали с 62% повече. Ако през 2012-а само 1.5 милиона семейства са разполагали с капитал не по-малък от 1 млн. долара, през миналата година те вече са станали 2.4 милиона.

Япония

Политиката на премиера Шиндзо Абе играе срещу Япония, която миналата година заемаше второ място в рейтинга след САЩ. Йената поевтинява спрямо долара, което означава, че милионерите в долари в страната стават по-малко. Реалното им богатство обаче е трудно за определяне. Всичко зависи от това колко често хората конвертират капитала си от една валута в друга и къде харчат парите си. Ако се съди по резултатите на американското изследване, семействата, които разполагат с поне 1 млн. долара в страната, са намалели с 300 хиляди. Сега те са 1.2 милиона.

Къде има най-много милионери?

На първо място в този рейтинг е Катар. На хиляда домакинства в страната се падат 175 семейства, притежаващи поне 1 млн. долара. На второ място е Швейцария, където на всеки хиляда семейства 127 са натрупали милион или повече. Третата позиция е за Сингапур с резултат сто семейства милионери на хиляда домакинства. Всички тези държави демонстрират висок резултат по БВП на глава от населението, а териториите им са сравнително малки.

Мултимилионерите

Ако броим не просто милионерите, а онези, които притежават 100 млн. долара и повече, САЩ отново са на първо място. В страната има 4.7 хил. такива домакинства. На второ място е Великобритания с резултат 1.04 хиляди. По петите я следва Китай, където изследователите са преброили 983 семейства мултимилионери.

Особености на изследването

Boston Consulting Group не е включила в изследването си всички ценни вещи, принадлежащи на домакинствата, а само високоликвидните активи, т. нар. финансово богатство. Става дума за банкнотите, депозитите и ценните книжа. Списъкът не отразява недвижимите имоти, дяловете в частни предприятия, произведения на изкуството и други елитни стоки. Това е логично, защото оценката на реалната стойност на подобни вещи е изключително трудно нещо, а събирането на информация от цял свят е практически невъзможно. Което, уви, означава, че числата не са абсолютно точни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст