Стотици ядосани кредитополучатели поискаха от украинския парламент да им осигури отстъпки от дължимите вноски по заемите им, след като гривната загуби една трета от стойността си към щатския долар през последните два месеца.
Преди сблъсъците през есента на 2013-а и уличните протести през февруари украинците теглеха евтини ипотечни заеми в чуждестранна валута, чийто общ размер в момента се оценява на 48.3 млрд. гривни (4 млрд. щ. долара). Делът на необслужваните задължения ще достигне 30% през тази година заради ръста на кредитните разходи, прогнозира рейтинговата агенция “Мудис инвестърс сървис”. По данни на Украинската централна банка към 1 май в Украйна са били отпуснати 81 хил. жилищни заема в чуждестранна валута. За мнозина обслужването им вече е непосилно, защото месечните вноски са скочили почти двойно.
Част от протестиращите длъжници искат от банките да пресмятат кредитите по валутния курс от 2008-а – 5 гривни за един щ. долар. Други пък се организираха в група във “Фейсбук ” под девиз: “Не на робството в чуждестранна валута”.
Проблемите на украинските длъжници не са чужди и за други източноевропейски държави. Например правителството в Будапеща принуди миналата година унгарските банки да поемат част от бремето на лицата, теглили заеми в швейцарски франкове, които се оскъпиха рязко след срива на форинта.
Очевидно това ще е поредният казус в дневния ред на новия председател на Украинската централна банка Валерия Гонтарева, назначена от президента Петро Порошенко на 18 юни. Тя ще трябва да спасява и националната банкова система, в която работят 22 кредиторки – за тях вероятно ще е необходим свеж капитал в размер на 5% от БВП.