Мъките по облигационните емисии спират през тази година – и за тези фирми, които са ги издали, и за инвеститорите, които са си купили дългови книжа. Недостигът на пари не дава възможност на емитентите редовно да се издължават по взетите заеми, а другите пък търсят начини да се спасят от това си вложение. Търговията на борсата обаче върви мудно.
Едно от последните дружества, което съобщи, че има такива проблеми, е “ВЕИ Проджект” АД. За втори път то забави лихвено плащане по облигационната си емисия (ISIN код BG2100021117), което е трябвало да извърши на 2 юни. От фирмата обявиха, че ще се възползват от възможността да направят това в рамките на един месец след датата на съответния падеж, без това да представлява забава на плащане по емисията съгласно условията на документа за предлаганите ценни книжа. Лихвеното плащане е било в размер на 42 616 евро.
“ВЕИ проджект”, което се занимава с консултантска дейност, с посредничество и с производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, търгува на “БФБ-София” облигациите от първата си емисия от октомври 2012-а. Тя е в размер на 1 млн. евро, разпределени в 20 обезпечени, неконвертируеми книжа с номинална стойност по 50 000 евро всяка. Облигационното задължение е обезпечено с имотите във ваканционния комплекс “Марина Кейп”, купени със средствата от облигационната емисия.
Дружеството имаше проблеми и в края на миналата година, когато финансови трудности отложиха издължаването и на второто лихвено плащане по нея (през декември) с един месец, но в края на краищата намери дължимите пари. Падежът на заема е на 2 декември през 2016 г., когато еднократно ще бъде върната цялата сума.
През първото тримесечие приходите на “ВЕИ проджект” са от продажба на еленергия от фотоволтаичната централа, която изгради в землището на село Цапарево (област Благоевград). Неблагоприятно върху размера им влияе възстановената такса за достъп до електропреносната и разпределителната мрежа от ДКЕВР, която дружеството плаща всеки месец на “ЧЕЗ Разпределение България”. Тази мярка е причината приходите от продажбата на еленергия да са по-ниски от планираното от мениджмънта. През първото тримесечие фирмата е намалила печалбата си над пет пъти – до 35 хил. лева. Паричните й постъпления са от основната дейност и от лихви. Паричните средства, с които може да разполага “ВЕИ проджект” в края на март, са 223 хил. лева. В същото време обаче има да събира пари по вземания от клиенти и от предоставени заеми на партньори.
Акциите с право на глас на дружеството са разпределени между две физически лица – Румен Иванов (изпълнителен директор) и Ирена Ялъмова (председател на съвета на директорите), всеки от тях държи по 50% от капитала.
Пловдивското “Еврокредит” ЕАД също не успя да събере достатъчно пари и не извърши поредното лихвено плащане в размер на 15 879.45 лв. по първата негова емисия облигации, с ISIN код BG 2100047062. От лизинговото дружество уточниха, че възнамеряват да направят това в законовия 30-дневен срок от датата на падежа (14 юни). През миналата година то си издейства удължаване на срока за връщане на облигационния заем с 36 месеца. Така последното плащане ще бъде на 14 декември 2015-а.
Основният риск за “Еврокредит”, както и за облигационерите му, е свързан с възможността за свиване на платежоспособното търсене на продуктите на дружеството на пазара, както и в промяна на условията за предоставяне на този вид услуги. Предлаганият от фирмата лизинг на техника, мебели, компютърна и офис техника и друго движимо имущество е продукт с широко приложение на пазара на небанковите финансови услуги, а и конкуренцията у нас не е малка. Дружеството финансира освен стоките от продуктовата гама на дружеството майка – “Eвролизинг” ЕАД, също и стоки на други свои партньори.
Облигационерите на “Ти Би Ай Кредит” ЕАД – София, вече могат да си отдъхнат. Всички суми, които те бяха инвестирали в емисията с ISIN код BG2100014088, им бяха върнати поради предсрочното погасяване на облигационния заем на 27 юни. Това обаче вече се случва много рядко, а щастливите инвеститори са малко.