ДПС в опозиция?

Migration Image

Какво става в държавата? Има ли я изобщо? Защо лидерите на основните политически сили променят мненията си по стратегически за страната ни теми буквално за часове? Възможно ли е и доколко партийните босове да преодолеят егото си и да загърбят скандалите помежду си в името на България?

Едва ли към момента има трезво мислещ анализатор с конкретни отговори по тези въпроси. И докато депутати от всички цветове мишкуват, разчитайки на по още един мандат в идния парламент, шефовете им се консултират трескаво някъде извън границите на страната ни. Редовните дестинации на Сергей Станишев и Бойко Борисов са пред очите на цялото общество.

Не така обаче стоят нещата при ДПС. Високопоставени източници от Движението твърдят, че пет дни преди Лютви Местан да детронира кабинета “Орешарски”, той също е бил на инструктаж – в Турция, заедно със съпругата си Ширин. Според народни представители от БСП и ГЕРБ скъпоплатена от ДПС чужда пиар агенция е прогнозирала, че през следващите четири години партията на Ахмед Доган ще е в опозиция. Затова след консултации в южната ни съседка е била предприета друга стратегия.

На управление зад кадър

В момента от възлови постове в държавни агенции и ведомства хаотично се уволняват специалисти, като на тяхно място още другия ден се назначават верни на ДПС хора. Това става основно в структури, които са под шапката на земеделския министър Димитър Греков с мълчаливата подкрепа на червените. Като например в Агенцията за рибарство и аквакултури. Самият Греков пък в сряда даде да се разбере, че се задават уволненията на шефа на фонд “Земеделие” Мирослав Николов и заместничката му Виолета Александрова заради проблеми с усвояването на пари от Програмата за развитие на селските райони.

Впрочем схемата на ДПС не е нова. През последната година депесарите твърдо поддържали хората на Борисов и на по-ниските нива в централната власт, и в местната – основно в областните управи, казват осведомени.

Отделно от това заместник-министърът на културата Велислава Кръстева (ДПС) превзе НДК , като назначи свои хора в управата. В качеството си на председател на борда на директорите преди по-малко от месец Кръстева инициира смяната на изпълнителния директор (или изпълнителен член – както се води официално) в съвета на директорите на дружеството. Бордът гласува смяната на Пени Раева с Веселина Минчева, но министър Стоянович не е бил предупреден, поради което той издаде заповед за отмяна на решението. “Министърът е подведен. По закон той няма право да отменя решение на съвета на директорите. Това е становището на юристите”, отсече заместник-министърът на ДПС. След което Стоянович обясни, че с НДК нещата били уредени и бордът работел, но без да назове името на изпълнителния директор.

“Дворецът в момента се е превърнал в хранилка на ДПС. А той е машина за пари – там са ресторанти, други търговски обекти, конгресни зали и т. н. Годишно се въртят между 20 млн. и 30 млн. лв.”, заяви по този повод пред “БАНКЕРЪ” бившият министър на културата Вежди Рашидов.

Запознати с делата на известния Боянски сарай твърдят, че мозъчният тръст на Движението е имал разговори с Борисов преди повече от месец и че на тях той е обещал да не пипа експертите на ДПС, в случай че ГЕРБ отново поеме кормилото на държавата. И тъй като повечето коментатори и социолози вещаят шарен парламент след предсрочните избори, Борисов е получил в замяна уверението, че Движението ще подкрепя в тежки моменти и чрез апаратни хватки с кворума законопроекти на герберите. За официална коалиция на този етап и дума не можело да става.

Въпросът е с кого се готви да управлява Борисов. В четвъртък Георги Първанов отвори широко вратата на АБВ към него, като заяви, че партията му ще преговаря за управлението с всички освен ДПС и “Атака”. В същото време Даниел Вълчев от Реформаторския блок обяви, че в края на лятото ще има референдум между партиите в блока за евентуалното им партньорство с ГЕРБ.

Обяснимо, социологическите агенции на този етап мълчат, но след сондаж с шефовете им разбрахме, че е пълен абсурд войнолюбецът и реваншист Борисов (както сам той се определи в сряда) да получи самостоятелно мнозинство в 43-ото Народно събрание.

Но очертава ли се тандем ГЕРБ-БСП?

Кой казва, че Бойко Борисов не държи на думата си?

В четвъртък например той потвърди намерението си да не участва в консултациите между партиите на 24 юни. “Да кажем, като отидем във вторник, добре, било каквото било, направихте си Сметна палата, Национален статистически институт, Закон за МВР да си бетонирате главния секретар за безобразията, които свърши, и всичко останало. И какво да се договаряме? Виждате, “Атака” си ги подкрепя, правят им кворума и си карат нататък. Няма да водим война и реваншизъм, а ще бъдем с мекия кинжал”, разясни вождът и учителят на ГЕРБ. И смени плочата. “Можех, проявявайки лицемерието на г-н Местан, да изляза и да кажа: “И от днес нататък ще бъдем най-толерантни, екзистентни, когато обезглавяваме цели министерства и ги подменяме с наши кадри и ще го правим с толерантност, постепенно в унисон с всички европейски, демократични световни тенденции”.

Вероятно, изричайки думичката “екзистентни”, Борисов е имал предвид “екзактни” – един от любимите изрази на Местан. Но това е най-дребният кусур. Лошото е, че лидерът на ГЕРБ не се извини за заканата си и дано този път избирателите запомнят заплахите му.

Що се отнася до лицемерието на бившата управляваща партия, то лъсна за пореден път и през седмицата, когато се решаваше съдбата на референдума за задължителното гласуване. ГЕРБ минира собствения си проектв пленарната зала и така на практика обслужи ДПС.

Тогава поради коя причина трябва да вярваме на Борисов? Утре той може да се събуди с мисълта за

въвеждане на смъртна присъда на партийния опонент

За него вероятно е малка подробност дори фактът, че по конституция у нас има разделение на отделните власти.

Междувременно обаче някои политици заговориха под сурдинка и за бъдещо сериозно затопляне на отношенията между Станишев и Борисов. Изпушили по една цигара заедно по време на почивката на КСНС и това, според въпросните ни източници, било, образно казано, лулата на мира. Ако съдим по думите на соцлидера , донякъде има логика. Защото в сряда от Брюксел той обеща разговори с всички партии, “за да видят хората, че се решават неща, които са важни за тях, и се гарантира стабилно развитие на страната”. Пет дни преди това Станишев най-неочаквано похвали Борисов, твърдейки, че той има държавническо мислене. Каза го, коментирайки думите му от САЩ за национален всекидневник: “Една държава, в която БСП и ДПС управляват, е разделена. Една държава, в която само ГЕРБ управлява, също е разделена. Аз си давам сметка за това”.Но това привидно затопляне впоследствие се охлади с развалената договорка и скъсаното споразумение, което сякаш взриви лидера на ГЕРБ.

А парламентарният шеф Михаил Миков пресоли политическия тюрлюгювеч. В сряда стана ясно, че той е върнал стая №20 в парламента на Борисов, която му беше скандално отнета преди около три седмици. Тогава лидерът на ГЕРБ на няколко пъти наблегна, че председателят на парламента идва сутрин на работа след тежък махмурлук. И се оплака, че няма достъп до любимата си кафеварка. Вярно, подчинените на Миков поясниха, че като председател на парламентарна група Борисов, както и всички останали водачи на групи в Народното събрание имат кабинети в другата сграда – на пл. “Батенберг” 1. Но кой ти гледа подробности в днешната каша.

Борисов лично каза, че стаята му била върната след негово интервю в “Ройтерс”. ” Ако стана премиер, ще строя “Южен поток”, като слушам Брюксел”, заяви лидерът на ГЕРБ пред влиятелната международна агенция. Кой знае, може спорният проект да е подтикнал червените към помиряване.

Тепърва ще решаваме задачата кой и защо подшушна на водачите на двете най-големи партии да стоплят отношенията си. Но нещо под повърхността се мъти и като че ли квачката не е една.

Дали пък изстраданата “любов” между БСП и ГЕРБ няма да се окаже в един миг печеливша рецепта за изход от тежката ситуация?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст