КФН: Прокопиев подритва закона

Migration Image

Комисията за финансов надзор рекламира коректната си и строга надзорническа дейност със съобщение, от което става ясно, че въпреки усилията й да изиска информация, важна за акционерите на “Алфа Финанс Холдинг” АД на Иво Прокопиев, оттам не реагират.

“Припомняме, че по повод продажбата на публичното дружество “Каолин” АД КФН е предприела поредица от проверки, наложени са принудителни мерки, сезирани са компетентните разследващи органи и се водят съдебни дела във връзка със съмнения за ощетяване на миноритарните акционери чрез сделката”, пише в съобщение от 18 юни на сайта на КФН. “Заместник-председателят на КФН, ръководещ управление “Надзор на инвестиционната дейност”, е приложил принудителна административна мярка спрямо “Алфа Финанс Холдинг” АД за предоставяне на договора за продажбата на акциите на “Каолин” АД в цялост и пълнота, която мярка бе обжалвана от “Алфа Финанс Холдинг” АД, но бе окончателно потвърдена от Върховния административен съд”, пише още в съобщението. “Въпреки че принудителната мярка е влязла в сила през април тази година, “Алфа Финанс Холдинг” АД продължава да не я изпълнява, независимо от съдебните решения и техните мотиви, с което застрашава интереса на миноритарните акционери и възпрепятства надзорните действия и правоприлагането”, жалват се в КФН.

“БАНКЕРЪ” направи цяла поредица за сделката с “Каолин”. Разследванията ни разкриха, че при споменатата продажба на “Каолин” са извършени странни движения с едно негово дъщерно дружество – “Солар Венчърс”. Него “Алфа Финанс” продава на германците “Кварцверке” заедно с “Каолин”. Това става в средата на май 2013 година. Няма и месец по-късно германците “правят рекламация” и връщат “Солар Венчърс” на Прокопиев. На пръв поглед – странно. Спали ли са по време на сделката купувачите, друг акъл ли им идва веднага след сделката, брокерите им ли са взели нещо, което не им е трябвало? Но това е малкото “странно”. Голямото “странно” е в цените на двете сделки. При първата продажба българският холдинг по непотвърдени официално данни от него, получава 12.740 млн. лв., а при последващото придобиване плаща 7.052 млн. евро, което по фиксинга прави 13.790 млн. лева. “Алфа Финанс Холдинг” е “вътре” с разликата.

Тези търговски операции са в състояние да шокират и най-неизкушения в търговските операции човек. Те обаче събудиха надзорническия интерес на КФН, откъдето заявиха, че искат пълна информация по този договор, за да са сигурни, че не са нарушени по някакъв начин правата на облигационерите. Важно било да няма някакви неприятни изненади зад гърба им.

Подозренията са за скрита комисиона при сделката с “Каолин”. По този повод КФН сигнализира с писмо и ДАНС. Започна проверка и в Германия – от службата за финансови регулации (ВаFin), която “рови” около продажбата..

Междувременно стана ясно, че и други чужди служби са се включили в проверката на дружества на Иво Прокопиев. Те трябва да подпомогнат ревизиите на бизнесмена, стартирали у нас. По този повод срокът за данъчните проверки на Прокопиев е удължен до октомври. Още през февруари данъчнитестартираха 11 ревизиив дружества и издателства, свързани с кръга “Капитал”. Извършва се проверка и на приходите и разходите на Прокопиев като физическо лице и на съпругата му Галя, която ръководи част от бизнеса му с медии казаха от НАП официално за “БАНКЕРЪ”. Обхватът на ревизията включва и издателската група “Икономедиа”, фондация “Капитал”, няколко фирми от структурата на “Алфа финанс холдинг”, добавиха от приходната агенция.

“Комисията за финансов надзор е стриктна в отстояването на правовия ред и защитата на държавния интерес и категорично заявява, че няма да се поддава на натиск чрез медийни публикации от какъвто и да е характер при изпълнението на задълженията си като гарант на финансовата стабилност в България”, пише още в съобщението на КФН, ръководена от Стоян Мавродиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст