Разпродажбите на “БФБ-София” продължиха с нова сила през изминалата седмица. Силен коз в ръцете на продавачите се оказа абсурдният политически театър, който се разиграва у нас и който заплашва да се превърне в сериозна икономическа спирачка за България. Заиграването с някои от стълбовете на финансовата ни система е не по-малко опасно и дано главните действащи лица го осъзнаят, защото доверието не се създава за една нощ, но точно за толкова може да се срине.
Докато пиша горното, мениджмънтът на “Корпоративна търговска банка” АД съобщи, че са поискали от БНБ да постави трезора под специален надзор поради опасност от неплатежоспособност… А по обяд като реакция на това “БФБ-София” временно спря търговията с акциите на кредитната институция до края на сесията в петък (20 юни).
И да не е имало разпродажби през седмицата, те щяха да се случат след тази новина. Това така или иначе е факт, след като по обяд водещите индекси на БФБ отчитаха спадове между 0.9 и 6.16 процента. Най-пострадали, естествено, бяха всички пряко или косвено свързани с групата около Корпоративна търговска банка (КТБ) компании. Начело в тази класация бе “Петрол” АД, който разчиташе именно на финансовата им подкрепа, за да се оздрави. Акциите на дистрибутора на горива загубиха близо 17% от стойността за по-малко от два часа търговия в петък. За седмицата спадът е с над един лев, или близо 27-28% – до 3.20-3.25 лв. за акция (в средата на петъчната сесия).
С двуцифрени проценти спад се отчете и инженеринговата компания “Енемона” АД, която най-накрая публикува одитирания си годишен отчет. След няколкомесечно забавяне подозренията на инвеститорите намериха реално потвърждение в изразеното квалифицирано мнение на одитора. Кашата в компанията изглежда доста голяма и дори и най-големите оптимисти за бъдещето й едва ли ще намерят нещо положително в сегашната ситуация.
Освен свързаните с КТБ дружества под ударите на продавачите попаднаха и най-ликвидните компании, тъй като именно при тях търговията позволява бързо излизане от позиция. По-рядко търгуваните акции с малки изключения засега се държат, но ако притесненията на инвеститорите продължат да нарастват, е много вероятно да видим резки спадове и при тях.
Всъщност, какво ни чака през следващите седмици зависи и от институциите, призвани да регулират и гарантират финансовата и икономическата стабилност на страната. За съжаление именно тяхната пасивност бе в основата да се постигне това, на което сме свидетели днес.
А междувременно спадът на индексите се ускори и SOFIX отчита понижение от 4.28% от началото на сесията. На разпродажби са подложени всички акции, без значение дали са свързани или не с поставената под надзор банка. Дори радващите се на стабилна подкрепа книжа на “Софарма трейдинг”, Първа инвестиционна банка, “Софарма” и “Монбат” вече не изглеждат толкова непоклатими. Книжата на Централна кооперативна банка вече се търгуват на цени около 1 лв. – с близо 20% по-ниско спрямо седмица по-рано. Компанията майка на трезора – “Химимпорт” АД, слезе под ключовото ниво от 2 лв. и вече регистрира сделки на нива от 1.75-1.80 лв. за един брой. Книжата на самия борсов оператор – “БФБ-София”, също са обект на разпродажби и сделки с тях се сключваха на невижданите от доста време цени от 3.10 лв. за акция.
Гено Тонев
Портфолио мениджър
УД “Юг Маркет фонд мениджмънт” АД