Публикувайки резултатите от дейността на Института за религиозни дейности, по-известен като Банката на Ватикана, авторитетното италианско списание L`Es presso хвърли светлина и върху богатството на католическата църква. Светият престол притежава недвижими имоти и други активи на стойност десетки милиарда евро. Вероятно точните числа са известни на курията, но църквата ги пази по-строго от държавна тайна.
След като оглави Ватикана през март 2013-а, папа Франциск Първи провъзгласи, че иска да превърне католическата църква в “църква за бедните”. От тогава понтификът не е давал повод за съмнение в искреността на желанието му. Но скромният му начин на живот никак не се връзва с битието на останалите свещеници и на католическата църква като цяло, която в продължение на две хиляди години е натрупала несметни богатства.
Неотдавна Банката на Ватикана отчете резултатите от работата си за миналата година. Събитието бе очаквано с голямо нетърпение, защото новият папа започна сериозни реформи в главната католическа банка, както и в цялата църква, насочени към прозрачност на сделките и на дейността. Промените ще бъдат продължени от новия директор на банката, бившия председател на европейското направление на големия инвестиционен фонд Invesco, Жан-Батист дьо Франсоа. Неотдавна той смени на този пост назначения от Бенедикт XVIЕрнст фон Фрайберг. Закриването на почти една четвърт от сметките на съмнителни клиенти – 3.5 хил. от общо 15 хил. – доведе до рязко снижаване на печалбата на Банката на Ватикана. За миналата година тя е намаляла почти 30 пъти до 2.9 млн. евро. В изявление на Института за религиозни дейности се казва, че реформите са довели до съсредоточаване на операциите й единствено върху обслужването на католически организации, свещеници, бивши и сегашни служители на Ватикана, както и на посолства и дипломати, акредитирани в града-държава.
Това обаче не означава, че вярващите трябва да се притесняват за материалното положение на католическата църква. Не е случайно, че списание L`Espresso я определя като една най-богатите организации в света. Достатъчен е фактът, че самият Ватикан оценява активите си на 10 млрд. евро, 9 млрд. от които са в ценни книжа и 1 млрд. в недвижими имоти.
Според италианските журналисти обаче тези цифри са силно занижени. По тяхно мнение главното разминаване е в оценката на стойността на недвижимите имоти, принадлежащи на католическата църква. Те се управляват от Администрацията за църковно имущество на Светия престол (APSA). Но нейната дейност, въпреки прозрачността, обявена от Франциск I, продължава да тъне в плътна мъгла. В Италия се смята, че само конгрегацията за евангелизация на народите, една от деветте конгрегации в курията, притежава недвижими имоти за почти 7 млрд. евро.
Изчисляването на стойността на земите, сградите и други активи на католическата църква е изключително трудно заради тяхното невероятно количество. По оценки на авторитетната агенция Gruppo RE Ватиканът притежава само на Апенините 20% от недвижимите имоти. Над сто хиляди от тях са “нетърговските” обекти, тоест имотите, върху които католическата църква не е плащала данъци в продължение на десетки години. Сред тях са 8779 училища, 26 300 църковни постройки и съоръжения, 4714 болници и хосписи, хиляди хотели и други. Изчисленията на икономисти от италианското правителство показват, че данъкът върху тях би могъл да достигне 600 млн. евро годишно.
Към това трябва да добавим недвижимите имоти, които католическата църква притежава в десетки държави в цял свят и за които знае само Ватиканът. Оценявайки имуществото на Светия престол няма как да не включим безценните колекции от произведения на изкуството, книги и други ценности, събрани през вековете. Тяхната стойност също трудно може да бъде определена, но със сигурност става дума за милиарди евро.