Италианци за първи път покоряват връх К2

Migration Image

На днешния ден през 1954 г. италианска експедиция, водена от Ардито Десио покорява за първи път връх К2 в Хималаите.

К2 или Чогори, или Годуин Остен, е вторият по височина връх на Земята (след Еверест). Надморската му височина е 8611 м и се намира в планината Каракорум, на границата между Индия, Пакистан и Китай. Наименованието "Каракорум" е от тюркски произход и означава "Черни скали". В тази планина има над 60 върха с надморска височина над 7000 м, включително втория по височина връх на Земята – K2. Тук се намира и най-големият ледник в Азия – Сиачен (Сианчен): с дължина 75 км, площ 1150 – 1200 кв. километра.

Върхът К2 е открит през 1856 г. от европейска изследователска експедиция, ръководена от Хенри Хавершъм Гудуин-Остин. Името "К2" е дадено от члена на експедицията Томас Монтгомъри, тъй като върхът е бил вторият забелязан в Каракорум. Останалите открити от експедицията върхове са получили имена K1, K3, K4 и K5, които впоследствие са заменени съответно с имената Машербрум, Броуд пик, Гашербрум II и Гашербрум I. Въпреки че К2 също е имал местни имена, най-разпространено и използвано е останало "К2".

Първото изкачване на К2 е осъществено на 31 юли 1954 г. от италианската алпийска свръзка Лино Лачедели и Ачиле Компаньони, които са в състава на италианска експедиция с ръководител Ардито Дезио. Първата жена, изкачила К2 е полякинята Ванда Руткевич. Тя е родена на 4 февруари 1943 година в Плунге (Литва). След Втората световна война родителите й решават да заминат в Полша, където се заселват в град Вроцлав. Алпинистката умира на 12 или 13 май 1992 г., докато изкачва връх Кангчендзьонга в Хималаите. Ванда Руткевич е една от най-великите жени алпинистки на всички времена. На 16 октомври, 1978 година тя става третата жена в света, и първа в Европа, изкачила Еверест, а през 1986-а е първата жена в света изкачила К2.

К2 е известен с това, че е единственият връх с височина над 8000 м, към който няма технически лесен маршрут и е значително по-труден за изкачване от първенеца на планетата Еверест.

На 1 август 2008 година се случва една от най-трагичните злополуки, свързани с изкачването на върха – огромно парче лед се откъсва по време на лавина и къса въжетата по маршрута. Трима алпинисти са спасени, но 11 други, от най-различни националности, загиват. Последният спасен от оцелелите е италианският алпинист Марко Конфортола, който на 6 август е откаран с хеликоптер в местната военна болница. Историята покрай тези трагични събития е проследена в книгата "Погребани в небесата: Удивителната история на хималайските шерпи в най-страшния ден от изкачването на К2".

Хималаите (санскрит: буквално "страна на изобилие от сняг") са планинска верига в Азия, разделяща полуостров Индостан (Бутан, Непал, Индия на юг и Пакистан на запад) от Тибетското плато (Китай) на север. Образувани са от сблъсъка на Индоавстралийската литосферна плоча с Евроазиатската литосферна плоча. В Хималаите се намира най-високият връх на Земята – Джомолунгма (Еверест) (8848 м надморска височина).

В планинската система на Хималаите се намират всички осемхилядници в света (върхове с надморска височина над 8000 м), сред които най-високите са Еверест (8852 м според изчисления на китайското Държавно бюро за геодезия и картография, по данни от 22 май 2005 г.), K2 (8611 м) и Кангчендзьонга (8598 м). За сравнение най-високият връх другаде на планетата – връх Аконкагуа в Андите, е висок едва 6959 метра. В Хималаите има над 100 върха с височина над 7200 метра.

Хималаите са разположени на територията на Бутан, Индия, Китай, Непал и Пакистан. От тях извират три от най-големите реки на планетата – Ганг, Инд и Яндзъ. Образуването на планината продължава и днес, като всяка година тя добавя нови сантиметри към височината си. Хималаите са младонагъната планина, формирана само преди десетки милиони години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст