На днешния ден през 1954 г. италианска експедиция, водена от Ардито Десио покорява за първи път връх К2 в Хималаите.
К2 или Чогори, или Годуин Остен, е вторият по височина връх на Земята (след Еверест). Надморската му височина е 8611 м и се намира в планината Каракорум, на границата между Индия, Пакистан и Китай. Наименованието "Каракорум" е от тюркски произход и означава "Черни скали". В тази планина има над 60 върха с надморска височина над 7000 м, включително втория по височина връх на Земята – K2. Тук се намира и най-големият ледник в Азия – Сиачен (Сианчен): с дължина 75 км, площ 1150 – 1200 кв. километра.
Върхът К2 е открит през 1856 г. от европейска изследователска експедиция, ръководена от Хенри Хавершъм Гудуин-Остин. Името "К2" е дадено от члена на експедицията Томас Монтгомъри, тъй като върхът е бил вторият забелязан в Каракорум. Останалите открити от експедицията върхове са получили имена K1, K3, K4 и K5, които впоследствие са заменени съответно с имената Машербрум, Броуд пик, Гашербрум II и Гашербрум I. Въпреки че К2 също е имал местни имена, най-разпространено и използвано е останало "К2".
Първото изкачване на К2 е осъществено на 31 юли 1954 г. от италианската алпийска свръзка Лино Лачедели и Ачиле Компаньони, които са в състава на италианска експедиция с ръководител Ардито Дезио. Първата жена, изкачила К2 е полякинята Ванда Руткевич. Тя е родена на 4 февруари 1943 година в Плунге (Литва). След Втората световна война родителите й решават да заминат в Полша, където се заселват в град Вроцлав. Алпинистката умира на 12 или 13 май 1992 г., докато изкачва връх Кангчендзьонга в Хималаите. Ванда Руткевич е една от най-великите жени алпинистки на всички времена. На 16 октомври, 1978 година тя става третата жена в света, и първа в Европа, изкачила Еверест, а през 1986-а е първата жена в света изкачила К2.
К2 е известен с това, че е единственият връх с височина над 8000 м, към който няма технически лесен маршрут и е значително по-труден за изкачване от първенеца на планетата Еверест.
На 1 август 2008 година се случва една от най-трагичните злополуки, свързани с изкачването на върха – огромно парче лед се откъсва по време на лавина и къса въжетата по маршрута. Трима алпинисти са спасени, но 11 други, от най-различни националности, загиват. Последният спасен от оцелелите е италианският алпинист Марко Конфортола, който на 6 август е откаран с хеликоптер в местната военна болница. Историята покрай тези трагични събития е проследена в книгата "Погребани в небесата: Удивителната история на хималайските шерпи в най-страшния ден от изкачването на К2".
Хималаите (санскрит: буквално "страна на изобилие от сняг") са планинска верига в Азия, разделяща полуостров Индостан (Бутан, Непал, Индия на юг и Пакистан на запад) от Тибетското плато (Китай) на север. Образувани са от сблъсъка на Индоавстралийската литосферна плоча с Евроазиатската литосферна плоча. В Хималаите се намира най-високият връх на Земята – Джомолунгма (Еверест) (8848 м надморска височина).
В планинската система на Хималаите се намират всички осемхилядници в света (върхове с надморска височина над 8000 м), сред които най-високите са Еверест (8852 м според изчисления на китайското Държавно бюро за геодезия и картография, по данни от 22 май 2005 г.), K2 (8611 м) и Кангчендзьонга (8598 м). За сравнение най-високият връх другаде на планетата – връх Аконкагуа в Андите, е висок едва 6959 метра. В Хималаите има над 100 върха с височина над 7200 метра.
Хималаите са разположени на територията на Бутан, Индия, Китай, Непал и Пакистан. От тях извират три от най-големите реки на планетата – Ганг, Инд и Яндзъ. Образуването на планината продължава и днес, като всяка година тя добавя нови сантиметри към височината си. Хималаите са младонагъната планина, формирана само преди десетки милиони години.