Златен дъжд за „Лудогорец“

Migration Image

Истински златен дъжд ще се изсипе над българския футболен шампион „Лудогорец“ след влизането в груповата фаза на Шампионската лига. Драматичният успех над „Стяуа“ ще донесе в касата на клуба минимум 8.6 млн. евро от наградния фонд в най-комерсиалното спортно състезание в света. Със сигурност сумата ще нарасне значително с приходите от телевизионни права, реклами и продажба на билети. Освен това за всяка победа в групите се дават допълнително 1 млн. евро, а за равен – 500 хил. евро. При наличието в групата на „Лудогорец“ на световни футболни колоси като „Реал“ – Мадрид, и „Ливърпул“ сериозните пари от рекламни и телевизионни права са гарантирани.Участието на стария познайник „Базел“ пък дава надежди за печалба на точки, а защо не и за продължаване в Лига Европа. Разбира се, удоволствието за българския привърженик на футбола от гастрола на десеткратния европейски шампион „Реал“ и петкратния „Ливърпул“ далеч не влиза в тази сметка. За сравнение, успешното миналогодишно участие на „Лудогорец“ в Лига Европа, когато тимът достигна до осминафинал, генерира приходи в размер на „само“ 7 млн . евро общо, по думите на собственика Кирил Домусчиев.

Отборът от Разград на практика не само си гарантира финансова стабилност за следващите минимум пет години, но до голяма степен си осигури и абсолютна хегемония в българското футболно първенство. Още повече при незавидното състояние, в което се намира конкуренцията. Така наречените грандове „Левски“ и ЦСКА са притиснати от сериозни финансови проблеми. През седмицата привърженици на „сините“ обявиха, че според тях клубът на практика е фалирал. При „червените“ продължават ожесточените словесни престрелки между Александър Томов и бившите собственици от „Титан“ кой да плати огромните дългове. Като прибавим към тази картина известната дистанцираност на Гриша Ганчев от футболните дела в „Литекс“ и проблемите около основния спонсор на „Ботев“, става ясно, че „Лудогорец“ трудно ще намери сериозна конкуренция в България в обозримо бъдеще.

Никак не е за подценяване и обещанието на Кирил Домусчиев да даде премии на играчите от 100 хил. евро на човек за влизането в мечтаната Шампионска лига. Това са пари, за които огромната част от футболистите в „А“ група могат само да мечтаят. Твърде любопитно е да се види с какво самочувствие ще се изправят те срещу „богаташите“ от „Лудогорец“ в мачовете по българските стадиони.

Като цяло е много вероятно ситуацията във футболното ни първенство в близките години да е сходна с тази в един друг популярен спорт в последното десетилетие баскетбола. Там обезпеченият финансово отбор на „Лукойл-Академик“ доминираше безапелационно и печелеше титлата цели 11 поредни години, преди този сезон да бъде детрониран от „Левски“ на Константин Папазов. Безспорно подобно развитие на нещата едва ли е най-добрият вариант за българския футбол, имайки предвид , че в играта под кошовете шампионът бе известен на всички далеч преди началото на първенството. Със сигурност такъв сценарий не би бил по вкуса и на собственика на „Лудогорец“, който неведнъж е заявявал, че желае по-сериозна конкуренция в българския шампионат.

Това обаче трудно ще се случи, ако останалите тимове продължават с махленските модели на управление, характерни за средата на 90-те години. Не един или два клуба в близкото минало разполагаха с много добри пари за българските стандарти, но почти никой от тях не постигна впечатляващи успехи. Истината е, че отборът от Разград постигна пробива в лигата на богатите най-вече заради успешния си бизнес модел. Така смята и Домусчиев: „И преди съм казвал, че всичко е структурирано като един бизнес и тук нещата функционират и дават резултати. Не за пръв път се захващам от нулата и довеждам нещата до успешно ниво, не край, защото край няма да има. Нашата цел винаги е била да надграждаме спрямо възможностите, които имаме. Нормално е да се освобождаваме от някои играчи, които не се представят на ниво или не могат да помогнат за нашето надграждане. Не казвам, че това са лоши играчи, но „Лудогорец “ имаше нужда от нова кръв. При нас заплатите не са по-високи от тези в другите водещи отбори. Ние разчитаме на добра работа на скаутите и треньорите“.

Футболът отдавна е бизнес, при това бизнес за милиони, но, изглежда, у нас засега това са разбрали само в „Лудогорец“. Отборът от Разград до неотдавна се подвизаваше в аматьорските групи и дори бе напът да бъде закрит, както много тимове от малките градове по страната. После измина целия път през „В“, „Б“ група, влезе в елита, стана шампион, игра в европейските турнири, отпадна нещастно първия път, след това успя само до Лига Европа, и сега стигна до желаната цел – Шампионската лига.

До неотдавна някои от ходовете на „Лудогорец“ предизвикваха иронични усмивки сред големите български футболни „експерти“. Например този да се брандират с клубното лого седалките на самолета, с който отборът пътува в чужбина. Сега подобни дребни подигравки с разградчани липсват. Успехите във футбола не се постигат само на терена. Те са плод на твърде много неща – от терените за децата и юношите през професионализма на скаутите, които наблюдават играчи по цял свят, медицинското обслужване, залите за възстановяване, уредените места за зрителите и журналистите, та чак до модерния паркинг на стадиона. Всичко това е част от успеха. Плюс един Козмин Моци на вратата, разбира се.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст