Читателю-приятелю, внимавай в картинката! С тази бюджетна актуализация на луди ни направиха. Чети бавно и обръщай внимание на числата.
юли
Актуализация на бюджета трябва да се направи незабавно, и то с няколко милиарда, обяви в кулоарите на Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Като основна причина за това той посочи ситуацията в Корпоративна търговска банка (КТБ) и дъщерната й “Креди агрикол”, които са под специалния надзор на БНБ. Чрез актуализацията щели “да се запушат дупките”, отворени от държавното финансиране на двете банки, а парите трябвало да дойдат, като се “вдигне дългът” и се задължат следващите поколения с 5 млрд. лева.
30 юли
Борисов се отказа от актуализацията на бюджета.
26 август
Само до Нова година са необходими 4.5 млрд. лв. нов държавен дълг, а заедно с плащанията през януари 2015 г. се нуждаем от общо 6 млрд. лв., и то по консервативни оценки, обяви Владислав Горанов, верен бивш заместник-министър на финансите на Бойко.
8 август
Бойко Борисов оцени актуализацията на бюджета като спешна. Нужни били около 5-6 млрд. лв. за актуализацията, а ако се включат и средства за закрепване на положението с Корпоративна търговска банка, то тогава спешното актуализиране на парите в държавната хазна трябвало да бъде с до 10 млрд. лева.
септември
Една от първите задачи на кабинета, когато се сформира новото Народно събрание, ще е да предложи актуализация на държавните финанси, обясни услужливо вицепремиерът Екатерина Захариева. Тя не пожела да се ангажира какво точно ще бъде подготвяното от тях число за актуализация, но даде да се разбере, че по всяка вероятност ще надхвърли 2 млрд. лева.
Коментар:
Как така една актуализация на бюджета за тази година може да е между 2 млрд. и 10 млрд. лв.?
Ами може. Зависи от дупките в приходите и бюджетните цели. Ако се окаже, че приходната ни част виси с 2 млрд. лв., а сме решили да построим спешно космодрум за 20 млрд. лв., значи трябва да актуализираме бюджета с 22 млрд. лева.
Оттук нататък обаче тръгват, все пак, слава Богу, парламентарните прения. Трябва да се обясни на опозицията и на народа защо ни е български “Байконур”. Нещо повече, трябва ясно да се каже кой и колко е виновен, за да не са събрани тези 2 млрд. лева. Можело ли е и може ли нещо да се предприеме, за да се навакса с приходите. И тогава може да се окаже, че ще съберем 1 млрд., а космодрум няма да строим и ни трябва актуализация за 1 млрд. лева. Това е обществената преценка, дълбочината на джоба според гражданското общество.
Но така се случва само на запад и на север от Виена. А нас ни грози сериозна опасност – Бойко иска цялата власт и колкото се може повече пари.
Дано да не стане така, защото има опасност да потроши повече безцелни пари от социалистите и турците. Ако обаче стане, имаме една остаряла утеха, че той, за разлика от комунягите, изпитва сериозен респект към Меркел, разбирай ЕС. И в известен смисъл ще управлява на автопилот – “Каквото каже Брюксел”.
Кой знае?
В България всичко се икономизира, само икономиката се политизира.