Изпари се ентусиазмът на БФБ

Migration Image

Първата седмица на септември безспорно се оказа доста положителна за преобладаващата част от акциите на “БФБ-София”. Всички борсови индекси отбелязаха стабилен ръст от над 1%, а част от измерителите се покачиха и с 2 на сто. Най-старият и представителен индекс – SOFIX, се покачи с над 1.50% до нивата 558-560 пункта. В основата на ръста му застанаха компаниите от групата на “Химимпорт”. Книжата на “Зърнени храни България” например поскъпнаха със значителните 13% до нивата над 0.63 лв. за дял. Сходен скок реализираха и акциите на Централна кооперативна банка. Книжата й поскъпнаха с близо 10% до около 1.27 лв. за един брой при стабилен изтъргуван обем. С най-голяма ликвидност, съответно най-малък ценови ръст от групата, се представиха акциите на самият “Химимпорт”. Въпреки това “флагманът” на “БФБ-София” увеличи капитализацията си с нескромните 6% до над 2.10 лв. за дял.

И книжата на “Еврохолд България” реализираха съществен напредък към заветната цел от 1 лв. за брой, достигайки нивата 0.97-0.98 лв. за акция. Тук обаче за пореден път проблем се оказва ниската ликвидност. При дъщерната застрахователна компания “Евроинс” търговията се успокои, калкулирайки в себе си новината за емисионната стойност на книжата от предстоящата емисия нови акции. След рязко спадане до нивата около 1.10 лв. за дял търговията се успокои около 1.16-1.17 лв. за брой. Позитивно протече седмицата и за книжата на “М+С Хидравлик”. Акциите на производителя на хидравлични елементи и системи поскъпнаха с над 2% до около 5.20 лв. за дял.

На обратната страна на класацията по поскъпване сред “сините чипове” беше “Булгартабак холдинг”. Книжата на бившия тютюнев монополист поевтиняха с над 3% до малко над 53 лв. за дял. Донякъде причина за спада може да се окаже рязкото свиване на фрий-флоута (броя на свободно търгуваните акции) до 1.93% към началото на септември спрямо близо 10% за предишното тримесечие на база калкулации от данни на “БФБ-София”. Намаленият търгуван обем книжа практически лишава “Булгартабак” от възможността да остане в SOFIX, тъй като пазарната му стойност намалява до под 10 млн. лв., с което на практика се нарушава едно от условията за съставляване на индекса.

Няма подобна опасност за книжата на “Адванс Терафонд” АДСИЦ. Акциите на дружеството със специална инвестиционна цел, чиито активи са основно в земеделска земя, продължиха да привличат съществен инвеститорски интерес. Консолидацията по позицията, стартирала в средата на юли, продължи да се развива в тесните рамки между 2.44-2.47 лв. за дял при изтъргувани на седмична база над 300 хил. акции.

Сходни процеси наблюдавахме и при книжата на Първа инвестиционна банка. За поредна седмица те се разменяха стриктно около 3.20 лв. за брой с минимални отклонения в маржа 3.18-3.23 лв. за дял. Въпреки непрестанно излизащите негативни новини и коментари за сектор “Енергетика” в България книжата на “ЧЕЗ Разпределение България” продължиха да бъдат “оазис на спокойствието”. След т.нар. сплит, или разпределение на девет безплатни акции между акционерите на дружеството за сметка на намаляване на номиналната стойност на акциите 10 към 1, книжата на електроразпределителното дружества продължиха да поскъпват с нови около 1.5% на седмична база.

Новини имаше и от “Агрия груп холдинг”. В продължение на своята стратегия и подписан предварителен договор от април дружеството ще плати 11.5 млн. лв. за изкупуването на фирмите за обработка на земя – “БД Агри” ЕООД (9.4 млн.) и “БД Фарм” ЕООД (2.1 млн.). Двете компании притежават права на собственост и права на арендуване за общо 24 535 дка земеделски земи, с което обработваемите ниви на “Агрия груп” ще нараснат на повече от 220 хил. декара. Бурен ентусиазъм липсваше по позицията през седмицата, макар че капитализацията на дружеството се покачи с близо 4% до 8.70 лв. за дял.

Кирил Иванов

инвестиционен консултант

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст