Политическият риск смазва финансовата стабилност

Пари

Спекулациите за реалното финансово състояние на българската държава продължават да ескалират и след изборите. В лавината от изказвания и публикации е много трудно човек да отсее истината от лъжата, затова в такива моменти е добре да се обръща към анализите на независимите експерти. Един такъв анализ е непоисканият държавен рейтинг изготвен от “БАКР – агенция за кредитен рейтинг” АД и публикуван през септември 2014-а. Това е единствената в България структура, чиито оценки за платежоспособността и финансовото състояние на държавата, на общини или на частни компании са валидни за целия ЕС. Рейтингът е непоискан, защото не е изработен въз основа на договор между агенцията и Министерството на финансите. Но в него има много ясни и важни заключения.

Казва се, че България се характеризира с уязвима икономика, с нестабилен политически климат и висока степен на корумпираност и клиентелизъм.

“През последните две години България е в спирала от политически кризи, породени от непопулярни и недееспособни правителства на малцинството и предсрочни избори. Липсата на политическа воля и стабилност пречи на провеждането на структурни реформи и на политика за борба с ниския икономически ръст, високата безработица и намаляващото и застаряващо население. Корупцията и слабостите в прилагането на върховенството на закона продължават да бъдат основни препятствия пред напредъка на страната”, се казва в анализа към кредитния рейтинг.

Признава се, че независимо от постоянно увеличаващия се държавен дълг, съотношението му – 19.1% към брутния вътрешен продукт на страната, е все още много по-ниско от горната граница – 60%, поставена от Маастрихтските критерии. По отношение на фискалния резерв, който остави правителството на Орешарски, агенцията подчертава, че той е 8.9 млрд. лв., но прави уточнението, че по-голямата част от тези средства са ангажирани за плащане на падежиращи през следващите четири месеца държавни облигации за общо 3.2 млрд. лева.

Отбелязва се, че настъпилата през юни банкова паника е показала, че нито Централната банка, нито тогавашното правителство са били подготвени за овладяването на ситуацията. Изрично се прогнозира, че независимо от проведените парламентарни избори политически предпоставки за извършване на все по-наложителните реформи в пенсионната, здравната, образователната, законодателната, съдебната, административната и други системи липсват. Също така се очаква с времето да се проявяват все повече негативни икономически и политически последствия от значително пониженото доверие в Централната банка, както и в други държавни структури. По всички тези причини агенцията за кредитен рейтинг е повишила политическия риск и риска по критерия “Ефективност на паричната политика”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че по-високите цени на винетките са обосновани?

Подкаст