Да обърнем ли по-смело поглед към световния фондов пазар и къде са добрите ниши за инвестиране? На този въпрос се опитаха да отговорят трима пазарни аналитици – Пол Марсън, управляващ партньор в Monogram Capital Management, Лондон, Клаудия Пансери, стратег за глобални акции и член на екипа за инвестиционна стратегия в Societe Generale Private Banking в Париж, и домакинът – Николай Василев, управляващ партньор в Еxpat Capital, София. Това се случи на годишната конференция на "Експат Капитал", проведена на 23 октомври в София.
Чуха се три различни прогнози, които ще се борят за потвърждение в бъдещето. Николай Василев изрази убеждението и на тримата лектори, че доларът е добра инвестиция. Устойчивият растеж на щатската икономика и очакваната рецесия в Европа (която може да се проточи още 2-3 години) предполагат възход на зелената валута.
Василев е твърд "фен" на китайските пазари. Той каза, че тази държава отбелязва невиждан растеж в продължение на 36 години, който средногодишно клони към 10 на сто. Ужасът, който излъчват пазарите, че китайският растеж тази година щял да падне до 7.5%, Василев окачестви като неосведоменост. Китайското правителство било взело мерки да ограничи износа за сметка на вътрешното потребление, за да се преодолее постепенно голямата обвързаност с Щатите. Мерките щели да създадат условия за устойчив растеж, макар и на малко по-ниски годишни нива. Това създавало предвидимост и сигурност на инвестициите на този огромен азиатски пазар.
Василев обърна внимание, че за оценката на даден пазар трябва да се взема предвид този забравен показател – скорост на обращение на парите в икономиката. "Скоростта на въртене намалява, когато тези, които имат пари, си ги държат в банките, а те пък не ги дават на бизнеса, а потребителите се въздържат от покупки", каза лекторът.