Валутните резерви на Русия са се смалили със 7.9 млрд. щ. долара – най-големият спад за последните повече от пет месеца. Причина са продажбите на зелени пари от “Банк России”, които трябва да спрат рязката обезценка на рублата. Стойността на руските валутни запаси, които са втори по размер след швейцарските, са намалели за девета поредна седмица и към 17 октомври са били 443.8 млрд. щ. долара, сочи официалната статистика на Руската централна банка.
Резервите от чуждестранна валута и злато на “Банк России” са се стопили с около 13% от началото на годината заради валутните интервенции, които трябва да ограничат спада на рублата. Той пък провокира скок на инфлацията. Трусовете произтичат от санкциите на Запада заради намесата на Москва в украинските дела. Последва отлив на капитали. Свой принос даде и сривът на цените на нефта – основния експортен източник на приходи в руското стопанство.
През последните три месеца рублата се е обезценила с повече от 16% към щатския долар и е била най-губещата валута в световен мащаб през този период, по данни на агенция “Блумбърг”. В сутрешните часове на 24 октомври руската парична единица се разменяше срещу почти 42 рубли за 1 щ. долар.
“Банк России” планира да пусне рублата да плава свободно от началото на 2015-а и да премине към определянето на целеви инфлационни равнища.