Четиринадесет банки подадоха предварителни оферти за кредитния портфейл на “ТБ Виктория”. На 27 октомври избрани от БНБ и от квесторите на “ТБ Виктория” кандидати ще бъдат допуснати да направят пълна правна и финансова проверка на пакетите от кредити, към които проявяват интерес. След това ще имат на разположение ден или два, за да подадат обвързващи оферти, които отново ще бъдат оценявани от квесторите и одобрявани от БНБ. Едва тогава ще се стигне до подписване на договор.
Както бе оповестено преди две седмици, кредитният портфейл на “ТБ Виктория” бе разделен на пет пакета – корпоративни заеми, ипотечни, потребителски, кредитни карти и необслужвани кредити. Някои от банките са кандидатствали за всички кредити, други – за определени пакети. За подробен анализ на пакетите от кредити, по информация на в. “БАНКЕРЪ”, са допуснати няколко банки, между които са ЦКБ и “Търговска банка Д”. Те кандидатстват за целия кредитен портфейл. Сред допуснатите също така ще са “УниКредит Булбанк”, “Банка ДСК” и ОББ , които смятали да подадат оферти за една или две от петте обособени части. Важна подробност е, че ако някоя от дадените обвързващи оферти е по-ниска от първоначалното предложение на друг кандидат, той също ще бъде поканен да направи своя анализ на пакетите кредити, за които кандидатства.
Крайната цел на тази операция по продажбата на пакетите от кредити на “ТБ Виктория” е тя да получи ликвидни средства, с които да посрещне всичките си задължения към своите клиенти. Стане ли това, банката може да възстанови нормалната си дейност. БНБ продължава да твърди, че тя е с добри показатели за капиталова адекватност и единственият й проблем е ликвидността. Точно по тази причина, за разлика от КТБ, в нея не са пращани одиторски екипи, които да анализират активите й.
Процедурата за продажба на кредитния портфейл на “ТБ Виктория” също разбуни обществените страсти. Квесторите Божидар Аршинков и Христина Стамова бяха обвинени, че по този начин буквално изтърбушват банката. Представителите на синдиката, съставен от нейни служители, твърдят, че има нарушения при процедурите по съставянето на пакетите от заеми, както и при избора и назначаването на екипите, които да приемат и оценяват офертите.
През последната седмица се посипаха и други обвинения. Едно от тях е свързано с договорите за консултантски услуги, които квесторите на “ТБ Виктория” светкавично са сключили, за да вдигнат нивото на експертност и компетентност в банката. При един от тях например Аршинков и Стамова са подложили на бясна експлоатация суперпрофесионалисти от една фирма “Буллойерс” ООД – те положили цели 120 часа труд за четири дни, което прави работно време от 30 часа на денонощие (то все още е само 24 часа). И за това получили скромната сума от 17 хил. лева. Целият им договор е за 100 000 лева. Не знаем каква уникална за световната практика експертност се крие зад този услуга, но квесторите са убедени, че се налагало и си струвало. Те твърдят още, че сключените от тях договори за правна помощ били по-евтини от тези преди поставянето й под особен надзор.
Друг скандал е свързан с отстраняването на първия правист и член на УС на “ТБ Виктория” Георги Дренски? Аргументите на квесторите са заради: “Насипното състояние, в което е съхранявал кредитни досиета!
Според служители в банката двамата квестори Божидар Аршинков и Христина Стамова влизат в конфликт с екипа от самото им назначаване. От първия ден те забраняват контактите на служителите с бившите й директори. Хора от банката пък обвиняват квесторите в злоупотреби на всякакви нива. Те са описани и в разпространено през седмицата писмо от синдикална организация в банката до БНБ, с което се настоява за освобождаване на двамата квестори. Там се разказва за назначения на консултанти на заплата по-висока от определената от БНБ за самите квестори, която е 13 хил. лв. месечно по неофициална информация.
Служителите твърдят още, че квесторите решават текущи проблеми по кредитни линии за оборотни средства само на четири очи. Другото сериозно обвинение към тях са уволненията и съкращенията. За по-сериозна сеч им пречела само защитата по Кодекса на труда – да не могат да се съкращават повече от 10% от персонала на месец.