Веднага след като БНБ публикува данните, че допълнителните провизии, които трябва да задели Корпоративна търговска банка, са 4.222 млрд. лв., представители на австрийски фонд EPIC и на държавния фонд на Султаната на Оман са провели срещи в Министерството на финансите и с представители на БНБ. За разговорите във финансовото министерство на 23 октомври (четвъртък) няма официална информация. Но БНБ пусна на 24 октомври следобед съобщение за срещата, проведена по-рано същия ден с представителите на EPIC, на Оманския фонд и “Джемкорп”. В него се казва: “Представителите на БНБ бяха информирани, че новосформираният консорциум от посочените трима инвеститори води разговори с правителството и с парламентарно представени политически сили за изготвяне на план за рекапитализиране и преструктуриране на “Корпоративна търговска банка” АД (КТБ), който да включва и средства, осигурени чрез държавна помощ.
БНБ напомня, че плановете за рекапитализация и преструктуриране на КТБ трябва да бъдат съпроводени с ясни доказателства, че инвеститорите разполагат с необходимите средства, чрез които ще реализират инвестиционните си намерения, с оглед срока на специалния надзор 20 ноември 2014 година”. Централната банка обръща внимание на факта, че до този момент не са й представени планове за преструктуриране на КТБ.
По време на разговорите представителите на ЕPIC, на Оманския фонд и на “Джемкорп” са поискали от БНБ съдействие да получат достъп до докладите на одиторските фирми, съдържащи анализа и оценката на активите на КТБ. “Доколкото БНБ не е страна по договорите между квесторите на КТБ и одиторските фирми, и докладите не могат да се разпространяват без съгласието на одиторите, бе заявено, че ще бъде оказано съдействие за установяване на контакт и достъп до докладите при определени между консорциума и одиторите условия”, се казва в съобщението на Централната банка.
От свои източници вестник “БАНКЕРЪ” научи, че идеята на новия консорциум, в който не участва “БРОМАК” на Цветан Василев, е да инвестира в КТБ 2 млрд. лв., но само при положение че и държавата се ангажира със същата сума за оздравяването й. Говори се, че представителите на консорциума са провели срещи с някои парламентарно представени партии, на които са обяснили своите виждания и са обнадеждени от резултатите от разговорите. Всъщност при създалата се ситуация именно парламентарните партии могат да дадат живот на един план за оздравяването на КТБ. Ако те публично декларират, че са готови да подкрепят един проект, който предвижда частни инвеститори да вложат в банката 2 млрд. лв. и още 2 млрд. лв. да даде държавата, КТБ ще отвори врати и всички нейни вложители ще получат достъп до парите си. А БНБ ще може да удължи срока на специалния надзор с още един месец. Той ще е необходим, за да бъдат извършени всички правни и финансови процедури, свързани с реализацията на оздравителния план. Това обаче означава, че парламентарните партии трябва безусловно да се ангажират с осъществяването на спасителната операция и да поемат цялата отговорност за нея. Централната банка със сигурност няма да приеме да стоварят на гърба й отговорността за резултата от договорките между частните инвеститори и държавата.
Очакванията са, че публичните дебати по всички тези въпроси ще започнат веднага след конституирането на новия парламент, което ще стане на 27 октомври. Тогава БНБ ще внесе в администрацията на Народното събрание доклада на одиторите за състоянието на КТБ, както и всички останали документи, свързани с него.