• Международната финансова корпорация (IFC), член на Групата на Световната банка, предостави на Обединена българска банка АД (ОББ) кредитна линия в размер на 10 млн. щ. долара. С тези средства тя ще предоставя специализирано финансиране на корпоративните си клиенти, ориентирани към международната търговия. “Тази нова кредитна линия за търговско финансиране е първият съвместен проект между IFC и ОББ и в тази връзка представлява важен етап от сътрудничеството между нашите две институции”, каза Стилиян Вътев, главен изпълнителен директор на ОББ.
• “Когато говорим за риск, на първо място е политическият риск за страната ни.” Това заяви изпълнителнинят председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев по време на Петата годишна конференция за управление на кредитния риск, която се организира от ICAP Bulgaria, част от ICAP Group – най-голямата група за бизнес информационни услуги в Югоизточна Европа. Според него лошото управление на основния сектор на икономиката – енергетиката, разклаща цялата система. Като друг проблем пред Българя Данев посочи липсата на достатъчно контрол на финасовата ни система и разделянето й сякаш на две части – българска и чуждестранна собственост.
• Само през 2012 г. Европейският съюз е изгубил приходи от ДДС в размер на около 177 млрд. евро, защото не са спазвани правилата за събирането му. “Данните показват, че трябва да се свърши още много работа. Страните членки не могат да си позволят толкова мащабни загуби на приходи. Комисията от своя страна ще работи за фундаменталната реформа на системата на ДДС, за да стане тя по-ефективна и по-малко податлива на измами”, заяви комисарят по въпросите на данъчното облагане Алгирдас Шемета.
• Загубите за обществото и държавата ще бъдат много по-големи при евентуален фалит на КТБ в сравнение с преките щети за засегнатите вложители.Това заяви пред “Дарик радио” проф. Христина Вучева. Бившият финансов министър в служебния кабинет с премиер Ренета Инджова коментира, че ако се отнеме лицензът на банката, логично е да има и ръст на лихвите по кредитите в страната. “И законът, и практиката показват, че все още има възможност за спасяването на КТБ, въпреки ясната сметка, че много се закъсня с оздравяването й”, коментира още проф. Вучева.
• “Европа трябва да обмисли и да последва примера на САЩ, като регулира някои активности, които се извършват в т.нар. система на сенчестото банкиране. За това призова вицепрезидентът на Европейската централна банка Витор Констанцио по време на конференция за бъдещето на банкирането в Лондон. Активите, управлявани от инвестиционните фондове, нарастват с 30%, а активите в европейските банки са свиват с 11% спрямо края на 2012 година.