Първите счетоводни отчети на дружествата от машиностроителния сектор за деветмесечието не са окуражителни. Загуби понасят и тези, които работят за износ, и тези, които разчитат само на вътрешния пазар. Някои от предприятията завършиха в края на септември с отрицателен финансов резултат, и то вече за трето поредно тримесечие. Приходите от дейността им също продължават да намаляват. Но и тези, които са на печалба, не могат да са много доволни, защото тя също е по-ниска спрямо първото полугодие на 2014-а.
Ситуацията до края на тази година остава неясна след съобщенията, че бизнес климатът в Германия – най-голямата европейска икономика и един от важните пазари за тези стоки, продължава да се влошава и през октомври. Счетоводният резултат на асеновградския
Завод за шлифовъчни машини
за деветте месеца е на загуба от 38 хил. лв., става ясно от отчета му за третото тримесечие. А преди година фирмата отчела печалба от 311 хил. лв. през периода. Основната й дейност е свързана с производство на шлифовъчни машини, с рециклиране и ремонт на металорежещи машини. През тази година предприятието запазва относително стабилен обема на продукцията си и клиентите, с които търгува. А наетите 34 работници (40 година по-рано) са осигурили използване на 70 на сто от производствените мощности. А вследствие на това нетните приходи от продажби са двойно по-ниски. Дружеството обаче разширява бизнес контактите си през изминалите месеци. Вътрешният пазар все още остава водещ за изделията му с дял от 51.53%, макар че в края на септември 2013-а е бил по-голям – 77.58 процента. Фирмата увеличава износа си за клиентите от Германия, а излиза и на нови пазари – в Румъния и Турция. Единствено продажбите в Русия намаляват, но това е по-скоро следствие от регионалните проблеми между Русия и Украйна.
Вземанията на завода са намалели в края на септември. Единствено тези от свързаните предприятия – “Металорежещи машини” АД и “Пълдин холдинг” АД, леко са се повишили. Парите на дружеството, най-вече по разплащателни сметки, също са нараснали. Добрата новина за акционерите му е, че и задълженията на фирмата са по-малко. Намалялата производствена дейност е довела до свиване и на разходите на предприятието (почти двойно) – похарчени са по-малко средства за материали, за външни услуги и за заплати.
Дружеството се управлява от четирима мениджъри заедно с прокуриста Иван Марков, който има 330 акции в “Завод за шлифовъчни машини” АД, както и 50.18% от най-големия му акционер – “Металорежещи машини” АД. Членовете на съвета на директорите са получавали по 11 745 лв. всеки, изпълнителният директор – 29 366 лв., а прокуристът – 33 168 лева. Бившият приватизационен фонд “Пълдин холдинг” АД от Пловдив притежава 38.74% от капитала. Други фирми държат още 1.33%, а 533 индивидуални инвеститори – 13.79% от книжата с право на глас. Всички те обаче все още остават в очакване на дивиденти от своето участие в компанията.
Разградското предприятие
“Дружба”
се стабилизира през изминалите месеци и намали загубата си след облагане с данъци до 12 хил. лева. Това е постигнато с увеличаване на продажбите и с по-малко разходи по дейността. Заводът произвежда части за различни марки леки автомобили, както и оборудване за товарни автомобили и тежка инфраструктурна техника. “Дружба” има споразумения с големи немски компании, а осигуреността с поръчки му гарантира увеличаване на производствения капацитет и задоволяване на търсенето на продукцията му и в чужбина. Над 80% от изделията са за партньори от Евросъюза, но фирмата търси и нови пазари – най-вече в бившите съветски републики и в трети страни. Производителят на голямогабаритни и уникални металообработващи машини
“Бесттехника ТМ” ПАД
от Радомир също продължава да трупа загуби, която към септември вече е нараснала до 1.449 млн. лева. Пряка производствена дейност в дружеството не се извършва от средата на миналата година поради продажбата на основните технологични активи на нов собственик – “Булмашинъри Ентерпрайсис” ООД. Той основно възлага поръчки на “Бесттехника ТМ”.
По тази причина общите приходи на дружеството са с 90.25% по-малко, а и те са основно от продажби на активи, материали, скрап и от наеми. Логично при това положение и общите разходи спадат с 95.91% на годишна база, тъй като са свързани с обслужване на текущата дейност.
Пазарите на машиностроителна продукция все още трудно се съвземат и са обзети от несигурност, поне в Европа, като съвземането на германската, френската и другите водещи икономики от Евросъюза ще е важно за растеж и при нашите фирми. Другата част от експортните ни пазари са в Русия, в САЩ и в страните в Азия.