Куриозно или не, но новият правилник на парламента се подготвя от двойно повече хора в сравнение с миналогодишния. Тогава във Временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание с председател Мая Манолова участваха едва девет души, а сега те са двайсет. Седем от тях са хора на ГЕРБ, които излъчиха за председател Красимир Ципов. По три места получиха “БСП – лява България” и ДПС, по двама представители излъчиха от Реформаторския блок и от Патриотичният фронт и по едно място бе отредено за “Атака”, АБВ и “Български демократичен център” (БДЦ) (бел.ред. – парламентарната група на “България без цензура”). Това стана ясно в сряда (29 октомври), когато на второто си заседание депутатите гласуваха състава на три временни комисии.
Правната комисия също бе оглавена от Данаил Кирилов от ГЕРБ, като в нея влизат още шест негови съпартийци: Димитър Лазаров, Десислава Атанасова, Красимир Ципов, Алтимир Адамов, Свилен Иванов и Добромир Проданов. Групата на “БСП – лява България” получи три места, също колкото и Движението за права и свободи (ДПС). Техните представители съответно са: Мая Манолова, Чавдар Георгиев и Филип Попов от социалистите и Четин Казак, Митхат Метин и Хамид Хамид от ДПС.
С по двама членове разполагат Реформаторският блок и Патриотичният фронт в лицето на Димитър Делчев и Петър Славов и Християн Митев и Емил Димитров – Ревизоро. Депутатите на АБВ, БДЦ и “Атака” получиха по едно място, съответно за Кирил Цочев, Николай Хайтов и Явор Нотев.
Председател на временната Комисия по бюджет и финанси стана експертът на ГЕРБ Менда Стоянова. Снаряжението на герберите се допълва още от Ивайло Московски, Димитър Главчев, Владислав Николов, Делян Добрев, Лиляна Павлова и Диана Йорданова.
Експертите на социалистите в тази група са Румен Гечев, Петър Кънев и Георги Търновалийски, докато триото на ДПС е в състав Алиосман Имамов, Петър Чобанов и Йордан Цонев. Реформаторският блок избра в Комисията по бюджет и финанси да влязат Димитър Танев и Корман Исмаилов, а Патриотичният фронт – Валери Симеонов и Емил Симеонов.
Любопитното е, че най-силният икономист на блока – бившият лидер на “Синята коалиция” Мартин Димитров, който бе заместник-председател на Комисията за бюджет и финанси в 40-ото Народно събрание, този път не получи място в нея. Това потвърждава впечатлението, че местата в коалицията се разпределят по квотен принцип. Именно по тази причина и заместник-председателите на “Движение България на гражданите” Димитър Делчев и Димитър Танев заеха две от четирите места в двете важни временни комисии. Другите два мандата останаха за Корман Исмаилов, председател на Народна партия “Свобода и Достойнство”, и Петър Славов, който е част от Гражданската квота на коалицията. По едно място се полагат на останалите три партии в Комисията по бюджет и финанси за Георги Ковачев от БДЦ, Николай Александров от “Атака” и Ивайло Калфин от АБВ. Интересно е, че две от най-важните лица на БДЦ – Румен Йончев и Светлин Танчев, също не попаднаха във временните комисии.
На временната бюджетна комисия ще бъде възложено изготвянето на доклад върху доклада на БНБ за събитията около КТБ, както и разглеждане на подготвената от служебното правителство актуализация на бюджета за 2014 година.
Тази комисия ще развързва възела около КТБ, обяви депутатът от ДПС и бивш председател на бюджетната комисия Йордан Цонев. На своето първо заседание комисията изслуша БНБ, с което започна фактическият разговор за КТБ.
Като точка втора от дневния ред законопроектът, засягащ КТБ, който Цонев е подготвил заедно с Делян Пеевски, внесен в Народното събрание като допълнение на Закона за кредитните институции, беше приет на първо четене. Чуха се гласове, че законът ще се движи скоростно от парламента.
По сегашната законова процедура, след като квесторите осчетоводят данните на одиторите и ги вкарат в счетоводството на самата банка, те ще представят счетоводния баланс на БНБ. Централната банка ще има петдневен срок за отнемане на лиценза на банката и до 20 дни ще започне изплащането на гарантираните влогове.