Детективът Шерлок Холмс се „ражда“ през 1892 г.

шерлок холмс

На днешния ден през 1892 г. Артър Конан Дойл публикува "Приключенията на Шерлок Холмс" (The Adventures of Sherlock Holmes) – първият сборник с 12 разказа на писателя за известния детектив.
Разказите са публикувани за пръв път като поредица в периода между юли 1891 и юни 1892 г. в списание "Странд". Сборникът като книга е публикуван в Англия през 1892 година. Първото издание на книгата е било само от 14 500 броя.

Сър Артър Игнейшъс Конан Дойл (Sir Arthur Ignatius Conan Doyle) е британски писател, автор на романи и разкази. Той е най-известен като създател на образа на детектива Шерлок Холмс. Освен това е и автор на научнофантастични разкази, исторически романи, пиеси и поезия.

Шерлок Холмс (Sherlock Holmes) е литературен герой от книгите на Артър Конан Дойл. Фигурата на детектива се появява в 56 разказа и четири романа, написани в периода 1887-1927 година. В повечето от разказите Шерлок Холмс участва като съветващ детектив, който помага на търсещи от него клиенти или подпомага полицията в лицето на инспектор Лейстрейд. При това той е описан като пълна противоположност на тогавашната полиция, която често е затруднена да разкрие престъпленията. Детективът действа дедуктивно, често без да напуска дома си и разкрива изненадващо голям процент от случаите.

Негов пръв помощник в разследванията е д-р Джон Уотсън, армейски лекар, завърнал се от служба в Афганистан. Приятелството на Холмс и д-р Уотсън започва, когато през 1881 година Уотсън става съквартирант на Холмс на улица "Бейкър Стрийт" №221Б. Тази начална история Артър Конан Дойл описва в романа "Етюд в червено". Почти всички истории писателят пресъздава през гледната точка на Уотсън, като от фабулата на разказите става ясно, че Уотсън пише и публикува историите за своя приятел.

Фигурата на Холмс авторът изгражда в течение на разказите като студена, точна и лишена от емоции. Всяко действие на Холмс се ръководи от здравия разум. Често той бива сравнен с машина. Въпреки това на моменти писателят придава на героя си и типични човешки качества – раздразнение, страх, скрупули. Шерлок Холмс често свири в историите на своята цигулка Страдивариус и пуши лула, но типичната форма на лулата, с която днес е рисуван, не е описана никъде в разказите.

"Бейкър стрийт" №221Б е измислен адрес. По времето, когато са писани произведенията, улицата е имала само 100 номера. Днес на специално създадения номер 221Б се помещава Музеят на Шерлок Холмс. На 24 септември през 1999 г. на ул. "Бейкър стрийт" е открит и паметник на Шерлок Холмс.

"Смъртта" на Шерлок Холмс при неговата фатална среща с проф. Мориарти е при Райхенбахските водопади. Днес пътеката, която води до тях се казва "Пътека на Шерлок Холмс" (разказът "Последен случай").

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст