Мащабните проекти на територията на Европейския съюз като „Южен поток" трябва да бъдат съобразени със законодателството на общността. Около това са се обединили енергийните министри по време на среща по темата в Брюксел. В нея участвахапредставителите на страните, които попадаха в трасето на прекратения проект за газопровода – България, Унгария, Словения, Австрия, Хърватия, Италия, Гърция и Румъния. Русия обаче няма да участва в разговорите, тъй като не е член на ЕС.
Новината дойде от вицепрезидента на Европейската комисия, отговарящ за енергийния съюз Марош Шевчович на пресконференция след приключването на срещата, съобщи РИА Новости. „Смятам, че краткият обмен на мнения по време срещата по този въпрос показа, че е много важно за ЕС проекти от такъв мащаб да бъдат съобразени със законодателството на ЕС", посочи той и призова за търсенето на алтернативи на „Южен поток".
„Необходимо е да проучим алтернативите на „Южен поток" за обезпечаването на сигурността на доставките на енергия", заяви Шевчович. Той обяви, че Европейската комисия ще създаде специална работна група, в която ще участват представители на страните от ЕС, която да разгледа алтернативите.
През миналата седмица руският президент Владимир Путин обяви, че при сегашните условия страната не може да продължи с реализацията на проекта „Южен поток".