Камен Ситнилски –

 

Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отказа да отмени уволнението на члена на Висшия съдебен съвет (ВСС) Камен Ситнилски.

Боян Магдалинчев, Андрей Икономов, Донка Чакърова, Еманоил Митев и Анна Димитрова отменят решението на тричленен състав на ВАС от 30 май, с което се постановяваше нищожност на уволнението на Ситнилски. Петчленката връща казуса за ново разглеждане на друг тричленен състав.

Така окончателното решение дали Ситнилски някога ще се върне във ВСС се отлага още във времето. Той беше уволнен на 13 март, а решението на съвета беше взето с 16 гласа "за". Именно броят на гласовете, които според Ситнилски трябва да са поне 17, бе основният му довод да атакува дисциплинарното си уволнение във ВАС. 

Затова решението на петчленния състав от днес почти изцяло е посветено на разсъждения дали решението за уволнение на изборен член на ВСС се взема с обикновено (поне 13 гласа) или квалифицирано (поне 17 гласа) мнозинство.

Той обаче не се произнася окончателно за законността на уволнението на Ситнилски, а връща делото за ново разглеждане на друг тричленен състав. Аргумент за това е, че решението на първата инстанция "не съдържа мотиви по всички правно релевантни факти", а касационната инстанция не може да установява нови факти.

При новото разглеждане на делото тричленният състав на ВАС е длъжен да следва задължителните указания в мотивите на днешното решение.

 

 

Петчленен състав на Върховния административен съд е отменил дисциплинарното освобождаване от длъжност на Камен Ситнилски – изборен член на Висшия съдебен съвет, като е върнал делото на тричленен състав на ВАС. Това съобщава пресцентърът на съда. Връщането на делото е мотивирано с довода, че първата съдебна инстанция не е изложила мотиви за допуснатото дисциплинарно нарушение. Съображението на петчленния състав за това е, че производството пред ВСС срещу Камен Ситнилски е започнало като дисциплинарно по реда на глава 16 от Закона за съдебната власт- "Дисциплинарна отговорност", при което за приемане на решение е необходимо мнозинство повече от половината от членовете на ВСС, а не мнозинство повече от две трети от членовете на съвета, се посочва в съобщението.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст