Спирането на проекта "Южен поток" бе свързано и с факта, че България под натиска на ЕС и САЩ не даде разрешение за строителство, заяви руският премиер Дмитрий Медведев в телевизионно интервю.
"За съжаление, България не даде разрешение, но проблемът дори не опира до България, която в дадения случай действаше, за съжаление, като обикновен член на Евросъюза, подложен на натиск както от страна на европейските власти в Брюксел, така и – да си го кажем откровено – от страна на американците", каза Медведев
В същото време руският премиер добави, че европейските страни могат да се включат към новия руски газов проект в Турция. "Тогава ние ще увеличаваме мощностите на "Синия поток" или ще създаваме допълнителни мощности в Черно море, ще създадем хъб на територията на Турция, откъдето газът ще може да се доставя в други държави. Това е не по-малко интересна идея, към която могат да се присъединят европейските партньори от ЕС, и други партньори", разясни Медведев.
Загубите за европейската икономика от въведените срещу Русия санкции възлизат на 40 млрд. евро само за тази година, каза още той. Руският премиер прогнозира, че ако санкциите останат в сила, щетите за европейската икономика догодина може да достигнат 50 млрд. евро.
"Санкциите, които се предприемат от чуждите страни, при това в нарушение на международното право, безспорно нанасят щети върху нашата икономика, но същевременно те са вредни и за икономиките и компаниите на страните, които ги въвеждат. Тези решения имат двустранно негативно въздействие и не водят до никъде", каза Медведев.
Същевременно руският премиер посочи, че тези санкции са и предизвикателство за страната, която е време да започне да развива своето собствено производство и да предлага на пазара качествени конкурентноспособни стоки.