И общините вече ще имат ангажимент за ремонта и поддържането на републиканските пътища, както и за снегопочистването им, а не както сега само Агенция „Пътна инфраструктура“. Това решиха депутатите, които приеха на първо четене промени в Закона за пътищата, внесени от депутата от ГЕРБ Цветомир Михов.
Промяната предвижда общините и Агенция „Пътна инфраструктура“ да се договарят взаимно за дейностите по републиканските пътища, които са в границите на урбанизираните територии. Пред депутатите Михов обясни, че се запазва основното задължение на АПИ по поддръжката и почистването на пътищата. „Въвежда се само възможност за изключение при договорка между Агенцията и общините“, каза той.
Тази възможност е съществувала и преди в закона, но е била отменена в началото на 2014 година, стана ясно по време на дебати. Става дума за райони, които са близо до общините, но са част от републиканската пътна мрежа. Михов обясни, че е практика те да се почистват от АПИ, но без тротоарите или местата за отпадъци. Затова според него трябва общините и Агенцията да се разбират помежду си.
Михов припомни и че според сегашните договори фирмите, които отговарят за почистването, имат право да поддържат пътищата при ниво 3 см на снежна покривка. Няма как обаче кметовете да допуснат това за пътища през територията на общините, по които минават линейки и градски транспорт, смята той. Така се стигало до това да се плаща два пъти – от АПИ и от общините, а това няма да се случва, ако има синхрон между тях.
Бившият кмет на Смолян Дора Янкова от БСП възрази, че изменението не променя нищо, и призова Михов да го оттегли. „Чули сте един-двама кметове, те сигурно са значими за ГЕРБ, но тази промяна няма да помогне с нищо. Бъркате, оттеглете го“, каза Янкова. Според нея с измененията общините ще бъдат натоварени финансово, което ще е непосилно за тях.
Мая Манолова пък припомни, че това е връщане на стария режим, при който снегопочистващите фирми са чистили само до входа на определена община и след изхода й, а вътре са “вдигали греблата“. Кой има интерес от това, попита тя. Манолова обясни, че кметовете от общините в избирателния й район са против промяната. „Това, че в община Кюстендил не е валял сняг, не значи, че в други общини преди месец нямаше метър сняг,“ отговори и Михов. Той призова БСП, ако желае да внесе поправки в закона.