Ден преди 11 декември, денят, в който трябваше да бъде публикуван докладът на надзора за дейността на "КПМГ България" като одитор на КТБ през последните пет години, по спешност бе попълнен съставът на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
В сряда, 10 декември, за неин член бе избран Симеон Милев – университетски преподавател, доктор по икономика и доцент по счетоводство и контрол. Предишния ден неговата кандидатура беше одобрена от парламентарната Комисия по бюджет и финанси. В решението й се казва, че кандидатът отговаря на законовите изисквания, притежава необходимата подготовка, мотивация, публична репутация и обществена подкрепа за заемането на длъжността.
Изборът на Милев обаче "обърка графика" на надзорната комисия. Тя проведе заседанието си в четвъртък, но бе решено "да се даде време на новия колега да се запознае с доклада, за да не се налага да решава неинформиран". Новата дата е вторник, 16 декември.
Още при гласуването на кандидатурата му Милев бе похвален дори и от опозицията. Георги Кадиев от "БСП лява България" заяви в пленарната зала, че Милев е добър избор и ще допринесе много за издигане на качеството на работата на комисията. Въпреки това вечният критик на тази комисия Кадиев скочи на надзорния орган, който „спи зимен сън и има само един наказан 70-годишен одитор".
"Какво се случва с одитора на КТБ – КПМГ? Шест месеца вече минаха, откакто започна проверката там – ще бъде ли отнет лицензът на този одитор, след като той завери годишните финансови отчети на КТБ без никаква забележка, а ги няма пет милиарда лева? Вярно ли е в едно интервю госпожа Донева каза, че одиторът KPMG ще бъде наказан с 20 хил. лева?", извиси глас Кадиев, явно чел невнимателно материалите по темата на "БАНКЕРЪ".
Потърсихме г-жа Донева, която за пореден път уточни, че това е най-високата санкция по закон и че никога не е предопределяла размера й в хода на разследването на КПМГ.
Председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова посочи, че след като приключи разследването, ще иска изслушване на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори по казуса КТБ.
Новоизбраният член на комисията Симеон Милев заяви, че въпросът с КТБ е много сериозен. „Нямам нито един лев в тази банка, но съм притеснен", каза той и подчерта, че „веднага започва работа по този въпрос". Милев дори се изсили, като каза, че от момента, в който комисията вземе решение и публикува доклада за КПМГ, членовете й трябва да се чувстват като съдии, в смисъл да бъдат независими.
Кои са виновните за казуса с КТБ, попита Мартин Димитров от Реформаторския блок и допълни, че освен задържана счетоводителка няма никакви предприети действия по случая. „Трябва да променим контролната система", посочи депутатът. Той каза, че очаква от Милев много сериозен анализ за това, че отчетите на КТБ са били заверени без забележка. „Очакваме да покажете грешките в системата и да предложите законодателни промени за тяхното изправяне", отбеляза Димитров.
Донева пък поясни за "БАНКЕРЪ", че трябва законово да се увеличат правомощията на комисията. "Комисията е ограничена откъм правомощия, а в същото време носи отговорност за надзора на качеството на дейността на одиторите. И в момента работим усилено по създаването на нов Закон за независим финансов одит, по който ние сме водещи като комисия. Това решение бе взето след поредицата от срещи на европейско ниво за промяна на директивата и регламента, които се отнасят за независимия финансов одит. Още от 2009 г. се говори за промяна на европейското законодателство – идеята е да се засилят функциите на регулаторите."
Трябва да се актуализират и санкциите. Виновен одитор не може да бъде глобен с повече от 20 хил. лв., а дейността му – да бъде прекратена временно за две години. Европейската практика е далеч по-сурова. Брюкселският регламент изисква глобата да се изчислява в процент от годишните приходи. В Комисията са единодушни да предложат в новия Закон за независимия одит това да е 10% от годишния оборот на одиторските дружества или от годишните доходи на физическите лица одитори.