Задава се уедряване на нивите

жито

Българските акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) вече не са така активни на пазара за покупки на земеделска земя – това сочат числата от месечните им отчети. Те са натрупали достатъчно големи масиви от земя и вече наблягат основно върху продажбата на свои ниви. С получените пари уедряват собствеността си с цел по-добре и по-ефективно да я ползват и съответно да получат печалби. От една страна, за да си осигурят атрактивна доходност, а от друга – да имат средства за разпределяне на дивиденти, както ги задължава законът.

Така че тези фондове няма да са сред най-активните при очакваното разпределяне на почти милион декара (по неофициални данни), които в момента са собственост на офшорни фирми. До края на тази година тези компании трябва да продадат притежаваните от тях земи заради поправката в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, която е в сила от юни.

Фондовете със земеделска специализация са съсредоточени по-скоро върху управлението на собствените си земи. Портфейлите на повечето от тях са добили реални очертания и стремежът е да се създаде атрактивен масив, който да се отдаде под аренда и при добри приходи, което се постига с комасиране на собствените парцели.

Според Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя, трайното ползване на земеделската земя не може да мине без комасация. Към това се насочват и усилията на повечето дружества от браншовия съюз.

По данни на Министерството на земеделието и храните средният размер на земеделските ниви продължава да намалява – в момента той е 5.5 декара. Официално държавата не е урегулирала процеса, но земята у нас е доста уедрена. Проблемът е, че много собственици вече не живеят в България и не се интересуват от парцелите си, поради което и пустеещите земи са много.

Шестте дружества със специална инвестиционна цел, които инвестират в земеделски земи, вече работят по комасацията на своите имоти в едно землище и като възможност за отдаването им под аренда на големи земеделски производители. Както и цялата ни земеделска собственост, и тези фондове имат множество малки парцели, разпилени из различни землища и райони. Централна Северна, Североизточна и Централна Южна България са основните места, където са съсредоточени инвестициите на имотните  фондове. "Адванс Терафонд" вече изпълни пилотен проект за комасация на земеделска земя през декември 2008 г. в землището на село Катунец (област Ловеч). През декември 2011-а дружеството, заедно с другите членове на асоциацията, започна да изпълнява пет проекта за окрупняване на земеделски земи, а от януари 2013-а се работи по още петнадесет.

Според публичните данни няма дружество, което да има проблеми с акционери с офшорна регистрация към момента. И съответно няма опасения за евентуални санкции срещу тях.  

Инвестиционният портфейл на "Агро Финанс", в което мажоритарен акционер е "Агрион инвест" с дял от 99.07%, е формиран от 140 965 дка земеделска земя, при средна цена от 306.73 лв. на дка, в която са включени всички разходи. Фондът поддържа относително постоянна структура на закупените имоти по категории и региони в страната с развити арендни отношения. Към края на октомври 89.11% от земите му са в три от районите – Северозападен, Северен централен и Североизточен район. Останалите са в Южен район – също удобен за земеделие. Площта на отдадените под аренда и наем земи за стопанската 2014/2015 г. е 134 хил. декара. Средната договорена рента е 48.33 лв. на декар.

"Адванс Терафонд" предимно е продавало земи в опит да се възползва от добрите цени, на които се търсеха нивите. Сключени са сделки за 31 425 дка при средна продажна цена от 1148 лв/декар. За закупените общо 211 668 дка земеделска земя и 139 дка градска земя е плащано средно по 408 лева. От 1 октомври, когато започна новата стопанска 2014-2015 г., общо 72% от тези активи са отдадени под наем и аренда. Средното ниво на рентата по нови договори е 47 лв/дка, а очакваните приходи са 6 537 756 лева.

"Карол Финанс" ЕООД е с най-голям дял (18.60%) в капитала на дружеството, а неговият собственик Станимир Каролев непряко контролира 20.26% от акциите. International Finance Corporation, която е част от Световната банка, притежава 17.70% от книжата с право на глас.

Има и дружества – като "Зенит Имоти", което не е сключвало сделки по замяна или покупко-продажба на земеделска земя. Поради увеличението на цените й въобще – а също и заради намаленото предлагане в определени райони от страната, то изчаква, преди да предприеме придобиване на повече земеделски земи. Фондът ще продължава да купува единствено и само с цел максимално да концентрира имотите си в различните землища, в които вече притежава земя, уточняват мениджърите му. Инвестиционните активи на дружеството са в областите Монтана, Разград и Ловеч и са общо 1255 декара. Почти всички са отдадени под наем при средната цена на единица наемна площ от 45.58 лева.

Към края на септември дружеството има трима акционери – италиански граждани. Луиджи Дота е с дял от 33.24%, а Пиеранджело Галицио и Валтер Дота са с по 33.38% от капитала.

И "Булленд Инвестмънтс" няма продажби на земеделски земи. Портфолиото му се характеризира с голяма разпокъсаност и относително висок дял необработваеми земи. Това пък прави икономически необоснована комасацията чрез изкупуване на парцели, а възможности за замяна практически не съществуват. В същото време нивите, които фондът притежава, почти изцяло са отдадени с дългосрочни договори за наем. За стопанската 2014/2015 г. средната рента е 33.45 лв/декар. Акционери в дружеството са предимно институционални инвеститори – като пенсионни и договорни фондове.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст