Кой ще пази бизнеса ни в Москва?

промишлен център Москва

Задава се поредният конкурс за охраната на Центъра на промишлеността на България в Москва. Съдейки по писмото на неговия директор Илиян Цонев, изпратено до Агенцията за обществени поръчки, намеренията са той да бъде проведен през идната година.

Повод за посланието са промените в Закона за обществените поръчки, които въвеждат нови изисквания. Според тях при провеждането на процедурите възложителите вече са длъжни да осигурят участието поне на един експерт, който има професионална компетентност, свързана с предмета на търга. Същото важи и за половината от членовете на комисията, оценяваща офертите на кандидатите. По всичко личи, че това е предизвикало определени притеснения у господин Цонев. "Могат ли да се считат за професионална компетентност уменията, усвоени в процеса на упражняване на определена длъжност от служители на Центъра на промишлеността на Република България в Москва, които в продължение на няколко години са били членове на комисии за подготвяне на документацията и са участвали в разглеждането и оценяването на предоставените оферти по обществени поръчки с посочения по-горе предмет", пита агенцията Илиян Цонев.

Иначе казано, от Москва се опитват да разберат дали могат да заобиколят новото законово условие. Отговорът на изпълнителния директор на Агенцията за обществени поръчки Миглена Павлова обаче е категоричен: "Според легалната дефиниция на понятието "професионална компетентност" в закона това са наличието на знания, получени чрез образование или допълнителна квалификация, както и умения, усвоени в процеса на упражняване на определена длъжност или позиция в изпълнение на трудови, служебни или граждански правоотношения. Опитът от участието в комисии за подготвяне на документация или при разглеждането на офертите не е достатъчно основание за спазването на изискването на закона. Необходимо е лицата, придобили опит при подготовката и провеждането на поръчките, да имат поне основни знания по сходен или идентичен предмет, които да са прилагали в качеството си на членове на комисията".

Ясно е, че шефът на промишления ни център в руската столица не разполага с подобни специалисти за предстоящия конкурс, иначе изобщо нямаше да пише подобно писмо. Така че, за да спази буквата на закона, ще бъде принуден да осигури външни експерти, които да свършат тази работа. 

Според правилника за прилагане на ЗОП, който бе приет тази седмица от Министерския съвет, тези специалисти ще се избират чрез жребий измежду всички с професионална компетентност, отговаряща на поръчката. Още по-интересно е, че това ще  става автоматизирано чрез използването на специализиран модул в Портала за обществени поръчки. По този начин се елиминира възможността за корупция при провеждането на търговете, тъй като възложителят е длъжен да подпише договор с избрания експерт и да го включи  в състава на комисията.

 Очевидно е, че липсата на хора, компетентни по въпросите на сигурността, се отразява и на качеството на гардовете в  промишления ни център в Москва, който продължава да е без адекватна охрана. Това бе и основната причина на 23 май миналата година въоръжени крадци да нахлуят в административната сграда и да отмъкнат от касата немалко пари. Обирът се случи след една доста съмнителна обществена поръчка за охрана, в която победител се оказа ЧОП "Агентство Безопасности АЛЬФА – Квант". За нейните услуги центърът плати 311 180 лв., но въпреки безспорния й провал тя се отърва без никакви неустойки.

Колкото до споровете как трябва да се охранява центърът, те  съвсем не са от вчера, само че трайно решение така и не може да се намери. Както "БАНКЕРЪ" вече писа, според приложение N 1 към Постановление 587 на правителството на Руската федерация от 14 август 1992-ра сред обектите, които подлежат на охрана от руската държава, попадат дипломатическите представителства, включително и консулските учреждения. Тази разпоредба от времето на Борис Елцин е препотвърдена и при промяната на официалния документ през ноември 2009-а, когато премиер е Владимир Путин. В устройствения правилник на самия център също е записано черно на бяло, че той има "дипломатически статут по Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г. и е част от зоната на работа на посолството на Република България в Руската федерация". Което означава, че е необходимо да се охранява от руската полиция или от руска държавна компания. Друг е въпросът защо Русия отрича този статут?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст