Прокуратурата е открила данни за престъпления, извършени от съдия Ченалова
Съдебният съвет образува дисциплинарка срещу съдийката
17 декември 2014, 11:56 | Правен свят
Специализираното звено за разследване на магистрати към Софийската градска прокуратура е открило данни за евентуални извършени престъпления от съдия Румяна Ченалова, научи "Правен свят". Това е станало ясно в хода на проверката, която спецзвеното на прокуратурата извършва на дейността на съдия Ченалова по повод казуса "Белведере". Освен френският посланик, самата съдийка поиска да бъде проверена работата ѝ по делото за несъстоятелността на двете дъщерни дружества на френската компания "Белведере Груп". Данните за евентуалните престъпления са по други търговски дела, които съдия Ченалова е гледала, научи още "Правен свят". Проверката все още не е приключила.
Междувременно днес по искане на петима членове на Висшия съдебен съвет бе образувано дисциплинарно производство срещу съдия Румяна Ченалова. Причината – констатирано е забавено произнасяне по около 50 дела, като само по едно е близо година. Освен това според членове на ВСС Ченалова е демонстрирала предубеденост в становището си по казуса "Белведере", публикувано на сайта на СГС, което уронило престижа на съдебната власт. Освен това съдийката е забавила администрирането на жалбите по делото за фалита на двете дружества, дъщерни на френска компания.
Вносители на предложението за дисциплинарно произвдство срещу Ченалова са Соня Найденова, Галя Георгиева, Димитър Узунов, Даниела Костова и Каролина Неделчева. Данните за нарушения са констатирани от Инспектората на Висшия съдебен съвет, който извърши проверка на дейността на Търговското отделение на СГС. В дисциплинарния състав влязоха двама от вносителите – Галя Георгиева и Даниела Костова, както и Магдалена Лазарова.
Председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров заяви, че проверката по случая с двете дъщерни дружества на френската компания "Белведере груп" все още не е приключила. Комисията очаква документи от прокуратурата и министерството на правосъдието.
От държавното обвинение се чакат данни за резултатите от проверката по сигнала на Ченалова и по сигнала на синдика Панайот Велков срещу управителите на дъщерните дружества "Белведере".
А от правосъдното ведомство се чакат резултатите от проверката на дейността на самия синдик.
Едва след това Етичната комисия на съвета ще излезе със съответното становище, каза още Тодоров.
ВСС отрича натиск над протестиращите съдии в Градския съд
Според Соня Найденова е "тъжно", че съветът е разбрал за случая "Белведере" от френския посланик
09:54 | 18.12.2014 | 720 прочитанияРазмер на текста
Представляващата Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова отрече съветът да разполага с информация, че Софийският градски съд (СГС) упражнява натиск над 15-имата съдии, които през миналата седмица обявиха безпрецедентен протест срещу ръководството си и поискаха оставката му.
По информация на "Дневник" председателят на Гражданското отделение в съда Богдана Желявска е изискала справка за делата по частни жалби само от съдиите от списъка на поискалите пълна проверка на дейността на шефа на СГС Владимира Янева и заместниците й.
Още миналата седмица съдии от Градския съд сигнализираха медиите, че ръководството е предприело контрадействие срещу отвореното писмо, призоваващо за оставката му, спускайки подписки в своя защита сред деловодителите и секретарите в съда. От СГС потвърдиха за подписките, но отрекоха да са техни инициатори. Междувременно 25 съдии от Софйиския районен съд също подкрепиха исканията на колегите си от Градския съд.
По повод скандала около съдия Румяна Ченалова, срещу която преди ден бе образувано дисциплинарно производство, Соня Найденова коментира в четвъртък пред БНТ: "Тъжно е че информацията за този конкретен случай (Белведере – бел.ред.) разбрахме от френския посланик и медиите, но за други случаи сме знаели и сме работели по конкретни проверки срещу нея".
Найденова отрече да се прави кризисен пиар по случая – според нея действията на СГС представлявали адекватна реакция, тъй като се очаквала допълнителна информация от прокуратурата. Също така Етичната комисия се нуждаела от време, за да приключи преписката, но имало достатъчно информация за дисциплинарно производство.
Ченалова ще бъде преследвана дисциплинарно заради забавени дела и заради поведението си по казуса "Белведере". Става дума за информацията, оповестена от френския посланик Ксавие дьо Кабан, че се прави организиран опит фирмите "Домейн Менада" и "Белведере дистрибуция да бъдат присвоени със съдействието на СГС. В казуса се оказа замесен и синдикът Панайот Велков. Ченалова вече беше изслушана от ВСС, но излъга Етичната комисия за факта, че и преди е назначавала по делата си синдика Панайот Велков.
"При изслушването на съдия Румяна Ченалова стана ясно, че тя не си спомняше да е назначила като синдик Панайот Велков. Това ми направи впечатление. Срещу нея е образувано дисциплинарно производство. Има нарушение, че не си е направила отвод по делото за "Белведере", а вероятно е предубедена по делото. Вчера бе избран етичният състав, който ще гледа казуса й", коментира шефът на Етичната комисия във ВСС Ясен Тодоров в четвъртък пред бТВ.
По думите му "съдебната система е единствената власт, която не е спряла да работи през последните години – върши си работата". Според Тодоров "ВСС не замазва нещата, а решава констатираните проблеми".
Междувременно колегата му във ВСС Соня Найденова заяви по повод съмненията за манипулации в системата за случайно разпределение на делата в Градския съд, че се очаква доклад на компютърните специалисти по случая.
"Според специалисти този продукт за разпределение на делата няма характеристиките да продължи да бъде ползван, защото системата може да се манипулира. Възможно е хората, които боравят с този продукт, да не спазват правилата, има го човешкия фактор", добави тя.
Съмненията, че делата в СГС не се разпределят съвсем случайно съществуват от години, но темата придоби размерите на публичен скандал през последните седмици покрай разпределянето на казуса по несъстоятелността на Корпоративна търговска банка. Заради липсващ протокол от разпределението ВСС назначи спешна проверка в съда, която констатира нарушения, но не и отговорни за тях.
Решението на Висшия съдебен съвет за незабавно стартиране на процедура за изработване на изцяло нов продукт за случайно разпределение на делата беше взето без анализ на доклада на експертите и това е страшно притеснително и ме кара да мисля за необходимостта някой друг да разработи този софтуер. Освен това начинът, по който се подхожда – самите те (ВСС- бел. ред.) да си го възложат без външно участие или контрол върху процеса на изработване на заданията и върху процеса на самата разработка също ме смущава. Защото същите хора, които години наред отричаха наличието на проблема, сега по същия начин ще правят нов софтуер и това хич не изглежда добре. Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов преди днешното заседание на съдебния съвет.
Днес се очаква ВСС да обсъди доклада на външните експерти, които изследваха сигурността на всички налични системи за случайно разпределение на делата. Министърът каза не одобрява идеята за "дерайлиране на проекта по ОПАК", в рамките на който е предвидено изграждането на изцяло нова централизирана система за случайно разпределение на делата. Той застъпи тезата, че незабавно трябва да бъде взето решение за временно внедряване на най-сигурния наличен продукт. Иванов цитира мнението на IT експерти, според които това ще струва около 20 000 лв.
"Mоите заседателни, които не ползвам тук (за всяко заседание тримата големи и министърът имат право на хонорари – бел. ред.) и ако колегите горе (ВСС) се откажат от бонусите си и ще съберем тази сума", заяви правосъдният министър. Той каза, че все още не се е отказал от идеята Министерският съвет да изготви софтуер за случайното разпределение на делата, защото в максимално кратък срок системата трябва да бъде сменена с по-надеждна. По-късно от Министерството на правосъдието изрично уточниха, че министърът не получава заседателни.
ВСС се забърза, ще прави нов продукт за случаен избор
17 декември 2014, 17:22 | Правен свят
И Висшият адвокатски съвет излезе с декларация, в която настоява Висшият съдебен съвет да предприеме незабавни действия за преустановяване на порочните практики и за гарантиране на безусловното прилагане на принципа на случайно разпределение на делата.
Декларацията на ВАдС гласи: „Висшият адвокатски съвет категорично споделя обществената нетърпимост и критика към случаите, с които се осуетява принципа на случайното разпределение на делата в съдилищата.
Постоянните сигнали за извършени нарушения на принципа показват, че прилагането му не е обезпечено нито кадрово, нито технологично. Такива нарушения са недопустимо посегателство върху правото на справедлив процес и компрометира доверието в правосъдието.
Висшият адвокатски съвет приканва Висшия съдебен съвет незабавно да предприеме мерки за преустановяване на порочните практики и за гарантиране безусловното прилагане на принципа на случайно разпределение на делата.”
Адвокати се включиха със своя подписка и декларация в искането на съдии от Софийския градски съд за оставка на ръководството на съда.
В декларация, изпратена до медиите и цитирана от "Дневник" се посочва, че искането е напълно основателно заради невъзможността и нежеланието на ръководството за справяне със сериозните организационни и функционални проблеми в работата на съда. Адвокатите посочват още проблема с неработещите електронни услуги и наличието на практики, които уронват престижа на съдебната система. В декларацията се казва и че това се случва на фона на бездействието на Висшия съдебен съвет. Отправя се призив към всички власти за незабавното започване на съдебна реформа.
На 10 декември с писмо до Висшия съдебен съвет с копие до председателя и заместник-председателите на Софийския градски съд 15 съдии от СГС поискаха оставката на председателя Владимира Янева и заместниците й, и настояват ВСС да извърши задълбочена проверка на управлението на съда. След това към тях се присъединиха и съдии от Софийския районен съд, а от друга страна, съдии и служители в СГС започнаха да събират подписки в подкрепа а ръководството.
Ето и пълният текст на декларацията на адвокатите:
Ние, долуподписаните, като част от гилдията на българските адвокати, считайки, че не можем да останем безучастни към погазването на закона чрез явно целенасочени действия и бездействия на ръководството на най-големия и важен съд в страната, съпроводени от продължителното бездействие на Висшия Съдебен Съвет /ВСС/, заявяваме своята категорична подкрепа на искането на съдиите от Софийски градски съд /СГС/ за оставка на административното ръководство на последния. Искането е напълно основателно от гледна точна невъзможността и нежеланието на ръководството за справяне със сериозните организационни и функционални проблеми в работата на съда, липсата на ефективни гаранции за спазване принципа за случайно разпределение на делата, неработещите електронни системи и услуги, както и наличието на множество практики, уронващи престижа на съдебната система, водейки до рязък спад на общественото доверие в нея.С бездействието си ръководството на Софийски градски съд не само, че не съдейства за предотвратяване и ограничаване корупцията в системата на Съдебната власт и утвърждаване върховенството на закона, но спомага за влошаване образа на България пред света като правова държава, както и до потъпкване принципите за независимост, справедливост, прозрачност, състезателност и безпристрастност на съдебния процес, издигнати като основополагащи в Конституцията на Република България и Кодекса за етично поведение на българските магистрати. Българските адвокати все по-трудно намираме разумно обяснение пред своите клиенти относно постановени съдебни решения по дела, от които прозира явно незачитане, заобикаляне и превратно тълкуване на действащото в страната законодателство. Все по-често ни се налага да понасяме върху себе си неблагоприятните последици и тежестите от постановени недопустими, необосновани и неправилни съдебни актове на отделни магистрати. Фактическият отказ от правосъдие, включително чрез прекратяване на дела поради "липса на правен интерес" или чрез дирижирано разпределение на знакови дела при точно определени и публично известни съдии, се превърна в често срещано явление, препятстващо клиентите ни от Конституционно гарантирания им достъп до правораздаване и равенство на страните в процеса. Висшият съдебен съвет, като "Управляващ орган на Съдебната власт", без да има такава конституционно отредена функция, с обичайно заеманата от него позиция на пасивност и безотговорност, допълнително съдейства за спадане доверието в съдебната система. Бездействието на органа, свързвано с липсата на ефективни и адекватни мерки за преодоляване проблемите в ръководствата и организацията на работа в определени съдилища, се проявява дори спрямо подадени от магистрати писмени сигнали и подписки, поставящи остро наличието на определени пороци и проблеми в дейността им като съдии. Особено показателна е неадекватната реакция по повод зачестилите скандали, включително с международен елемент, относно дейността на СГС, по които въпреки редовното им поставяне на вниманието на ВСС, последният не предприема подходящите мерки, включително и дисциплинарни, което издава неспособност или нежелание за изпълнение на отредените им правомощия. Поради това, считаме, че ВСС, който се превърна в безучастен наблюдател на явните проблеми в системата на правораздаване и разширяващата се зависимост на отделни съдии и ръководители от определени задкулисни групи, също следва да подаде оставка, а народните представители, от своя страна, следва да приемат необходимите законодателни промени за предпазване на съдебната система от политическо влияние. В този смисъл, отправяме призив към представителите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт незабавно да предприемат необходимите правни и фактически действия, свързани с осъществяването на успешна съдебна реформа, която да доведе до реално утвърждаване върховенството на закона, предотвратяване корупцията в системата на Съдебната власт и осъществяване на качествено, ефективно, достъпно и навременно правораздаване, съобразено със съвременните технологични решения и постижения. Настояваме за незабавни действия с цел изработване на електронна база данни, съдържаща сканирани копия на документите по новозаведените дела, въвеждане на информационни системи за обслужване базата данни и осигуряване на пряк дистанционен електронен достъп на адвокатите до делата. Считаме за крайно неуместно в 2015 година да се налага на адвокатите да се борят за достъпа си до делата, които най-често са на доклад или в дадено вещо лице, да се молят на съда за преписи от документи, да записват достъпа си до определено дело на картонен лист, да съобразяват графика си с работното време на деловодителите (към настоящия момент до 14:00 часа), да чакат на опашки за ползване на копирни услуги (често неработещи) и да се разписват, че са получили препис от определен документ по делото. Всички тези проблеми биха били решени с предприемане на съответни мерки за въвеждане на горните електронни услуги.Като активни членове на Адвокатската гилдия, декларираме своята готовност за активно участие в дискусии и обсъждания на действията, необходими за успешното реализиране на реформата в съдебната система с цел подобряване правораздаването и провеждане на истинска, а не декларативна борба с корупцията. Това е гаранция за изграждане на България като правова държава, за реализиране на икономически растеж, насърчаване на инвестициите, повишаване на сигурността и подобряване качеството на живот на хората
Още по темата
Ако ВСС се откаже от бонусите си, ще има пари за временен софтуер
Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да въведе изцяло нов продукт за случайно разпределение на делата с централно базиран сървър в самия съвет. Тепърва ще се изготвя подробно техническо задание, изработват тръжни документи, ще се обявява обществена поръчка и ще се търси финансиране. Засега няма никаква яснота колко би струвало изготвянето на нов продукт.
Не е ясно защо съветът изведнъж се разбърза в изработването на изцяло нова система за случаен подбор на делата. Въвеждането на нов софтуер е заложено в проект по програма ОПАК за електронното правосъдие и тръжните документи за него са готови. Затова буди недоумение защо почти две години, след като въпросът със системата за случайно разпределение на делата бе поставен остро от различни организации, някои членове на съвета изведнъж се спешиха. Освен това, както каза Елка Атанасова, няма никаква гаранция, че ВСС ще успее да реализира намерението си толкова бързо. Калин Калпакчиев се усъмни в тази бързина и попита колегите си дали има нещо скрито, но отговор не получи.
Галина Карагьозова напомни на останалите от ВСС, че на утрешното заседание ще се обсъжда докладът на 18-те експерти, които са извършили проверка на всички съществуващи в момента системи за случайно разпределение. Затова тя настоя въпросът да бъде отложен за утре. Добави, освен това, че още през лятото на 2013 г. ВСС е взел именно решение за изграждането на единен централизиран продукт за случайно разпределение на делата, базиран на сървър на съвета.
Последва серия от изказвания, в които идеята да се изчака дори ден, за да бъде взето предвид мнението на експертите, беше отхвърлена. Така например Светла Петкова заяви, че "предложението е генерално". "Именно отлаганията и обсъжданията станаха причина да не бъдем разбрани и да ни обвиняват, че нямаме воля да решим проблема. Имаме достатъчен ресурс, по-добре късно, отколкото никога. Ние сме тези, които трябва да положат усилия за въвеждането на централизирана система", каза Петкова.
Милка Итова призова колегите си да не се поддават на опитите за отлагане на вземането на решението, а Галя Георгиева заяви: "Да се научим да взимаме решенията бързо и експедитивно. Нека не разчитаме на това изпълнителната власт да ни изготвя софтуерен продукт, елементарно е, подготвяме тръжните документи и правим обществена поръчка."
Междувременно Юлия Ковачева докладва писмо от управляващия орган по ОПАК, който е казал, че по принцип съществува възможност от проекта да бъде извадено реализирането на модула за случайно разпределение на делата, но не е препоръчително с оглед напредналото му осъществяване, както и с оглед важността на въпроса за съдебната власт и целите на ОПАК.
Колегите ѝ заключиха, че отговорът означава, че няма проблем да се извади тази дейност от проекта и да се реализира отделно.
На този етап не е ясно откъде ще се финансира изграждането на новата система. Вносителите на предложението за създаването ѝ – Георги Колев, Светла Петкова, Сотир Цацаров, Даниела Костова, Галя Георгиева, Милка Итова, Димитър Узунов, Каролина Неделчева и Даниела Костова смятат, че ще могат да отделят пари от бюджета на съдебната власт. Но ако не можели, щели да се обърнат за отпускането на допълнителни средства към правителството, защото, видите ли, министърът на правосъдието Христо Иванов няколко пъти казал, че изпълнителната власт ще изработи нов софтуер и ще го дари на съдебната.
С 10 гласа "за" и седем "въздържали се" ВСС взе решение за изработването на нова система за случайно разпределение на делата. На дебата бе сложена точка с думите на Светла Петкова: "Не оставяй днешната работа за утре."