До пролетта приемат нов закон за ипотеките

ипотека

Нов Закон за ипотечното кредитиране, който съответства напълно на нормите в приетата през март 2014 г. нова евродиректива, се очаква да бъде приет от парламента най-вероятно до пролетта, съобщиха медиите. Според депутата от ДПС Йордан Цонев, член на комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, проектът за новия закон за ипотечния кредит се готви вече от БНБ. „Със сигурност до пролетта ще трябва да го приемем”, категоричен бе той.

"Най-характерното за кредитния пазар през миналата година бе отпадането на таксата за предсрочното погасяване за ипотечните кредити, както и на други 2 такси ­ за усвояване и управление. Както и задължението лихвата да се формира с пазарен индекс, върху който да се начислява надбавка. Това доведе до промени на пазара. Структурата на предлаганите кредитни продукти вече е по-различна.

Законовата промяна реално обаче не донесе ценова промяна при ипотечните кредити. Отпадането на таксите при някои банки доведе до повишаване на лихвата и в общи линии крайната цена на кредита се запази. От началото на годината обаче се затвърди тенденцията за спад на лихвите по ипотеките, а и търсенето не се увеличи, смята Тихомир Тошев от „Кредит център”. Появиха се обаче нови кредити – като например тези с ограничена отговорност, когато кредитополучателят губи само ипотекирания имот и не му се налага да доплаща, ако пазарната му стойност в момента на отнемането на обезпечението от кредитиращата банка е по-ниска от покупната.

През 2014 г. хората предпочитаха да теглят минималния възможен кредит (50-60% от цената) и да използват максимална част от спестяванията си. Те са настроени повече да спестяват, отколкото да задлъжняват. Ако се налага, те гледат да плащат по-ниски месечни вноски, които не са рискови за доходите им. Може би това ще продължи и догодина.

Други рискуват и теглят ипотека между 70% и 85% от цената, като собствените спестявания ги използват след това, за да довършат купения на шпакловка и замазка апартамент. Най-често ползваната ипотека за готово за живеене жилище е между 60% и 75% от цената”, допълни шефът на консултантската компания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст