Някакво неистово желание за работа, свързана най-вече с обявяването на апетитни обществени поръчки, обхваща държавните фирми и институции всяка година покрай коледните и новогодишните празници. Това време е предпочитано, защото тогава хората са ангажирани с купуването на подаръци и подготовката на тежки маси и конкурсите за милиони левове минават незабелязано. Не че в цялата работа има нещо тайно, но колкото по-малко хора разберат навреме, толкова по-слаба ще е конкуренцията. Понякога обаче меракът всичко да "потъне" в празничната еуфория води и до неприятни изненади. Такъв е случаят с държавната компания "София тех парк", която изгражда едноименния технологичен център в столицата. В последните работи дни на 2014-а покровителстваната от президента Росен Плевнелиев фирма е пуснала цели седем търга. Само че заради допуснати грешки в обявленията за четири от тях още на 5 януари се наложи документите да бъдат преправяни. Така не само че процедурите се забавят с поне две седмици, но и около тях се вдига шум.
Единият от злополучните търгове е за доставката на апаратура и оборудване за Invitro лабораторията за оценка на биологичната активност и токсичност, за лабораторията за разработване и охарактеризиране на фармацевтични форми и In Silico дизайн и за лабораторията за екстракции на природни продукти и синтез на биоактивни съединения. Въпросната техника е с прогнозна стойност над 906 хил. лв., като в цента е включен монтаж, пускане в експлоатация и обучение на поне три лица. Приблизително същата сума ще бъде похарчена и за други апарати, стъклария и принадлежности за нуждите на споменатите лаборатории. Те ще се ползват за провеждане на реакции, манипулации и съхранение на природни и синтетични материали и други опити. А малко над половин милион ще струват устройствата за получаване на лекарствени форми и контрол на качеството.
Последният конкурс, който е бил със сбъркани параметри, пък е за осигуряването на техническо и технологично оборудване за лабораторията по биоинформатика , която ще се намира в Биофармацевтичния комплекс на технопарка. Поръчката включва десетки устройства като ултразвуков дезинтегратор, клетъчен брояч, система за криосъхранение с течен азот и др. на стойност над 1.8 млн. лева.
Колкото до останалите три конкурса, при които документацията е изрядна, те са свързани с доставка, монтаж, пускане в експлоатация на аналитична апаратура за изучаване и контрол на природни и синтетични съединения и продукти с биологична активност (3.4 млн. лв.), на лабораторно обзавеждане (2.33 млн. лв.) и на две тестови постановки за Европейска мениджмънт система за жп транспорт (ERTMS) и за Евробализи (Eurobalise) – Бализов предавателен модул (2.5 млн. лв.).
Наред с това ръководството на "София тех парк" е пуснало през декември миналата година още три обществени поръчки за доставката на различни машини. Тяхната стойност е над 1.5 млн. лв., с което бюджетът на десетте новооткрити търга стига 13.5 милиона. При все това не всичко около бъдещия технологичен център е така розово, както изглежда на пръв поглед. Както е известно, договорите за строителството на основните му сгради бяха подписани в средата на 2014-а, но компания "София тех парк" все още не разполага с достатъчно средства, за да се разплаща със строителите. Проблемът е, че проектът се финансира от оперативната програма "Конкурентоспособност" с близо 100 млн. лв., само че Брюксел ще преведе тези средства едва след завършването на обектите. С други думи, необходимо е самоучастие, което на по-късен етап (при спазване на всички разпоредби) ще бъде възстановено. А засега е предоставен само аванс от 20 на сто.
Точно поради тази причина още на 23 юли 2014-а изпълнителният директор на технопарка Елица Панайотова откри конкурс за избор на банкова институция, която да финансира строителството на бъдещите офиси и друга инфраструктура със заем до 77 800 000 лв. без ДДС, както и да предостави още един кредит за покриването на ДДС върху разходите в размер до 14 900 000 лева. Никой обаче не подаде оферта. След това бе взето решение да се пусне нова процедура, но не чрез открит търг, а с пряко договаряне. Така покани за преговори бяха изпратени до първите десет банки по стойност на притежаваните активи според данните на БНБ: "УниКредит Булбанк", "ДСК", Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка, "Юробанк България", "Райфайзенбанк (България)", "Сосиете Женерал Експресбанк", Централна кооперативна банка, "Банка Пиреос България" и "Алианц Банк България". Но и преговорите не тръгнаха никак лесно, защото финансовите институции поискаха допълнителни гаранции (залог на вземанията, обезпечения и т. н.) за отпускането на парите. В крайна сметка независимо от проявения интерес се яви само един кандидат – "УниКредит Булбанк". Пред в."БАНКЕРЪ" Елица Панайотова заяви, че договорът с тази банка ще бъде подписан през декември, но съдейки по регистрите, такъв все още няма.
И предвид всичко това по всяка вероятност поръчаните сега машини ще пристигнат преди да са готови сградите, в които трябва да бъдат инсталирани. Но по-добре така, отколкото впоследствие лабораториите да стоят празни.