След "Барселона" "Реал" (Мадрид) стана вторият футболен гранд, попаднал на мушката на Световната футболна федерация за нарушаване на Правило 19, отнасящо се до трансферите на малолетни футболисти. Изпълнителният директор на "Белия балет" Емилио Бутрагеньо призна, че от Цюрих са поискали цялата документация за децата чужденци, които са били приети в школата в последните пет години.
"Ние имаме подписан договор с ФИФА за защита на малките футболисти. "Реал" ще помогне на световната централа с всичко, което се иска от нас. Ние сме спокойни за резултата от разследването и подкрепяме такива процедури", каза Ястреба. Касае се за 70 случая на евентуално нарушение на правилника, като според запознати два от тях са фрапантни и са свързани с привличането на Мануел Годой и Фернандо Масиас. Венецуелските таланти идват на "Сантяго Бернабеу" едва на 12-годишна възраст по доста съмнителна схема. Разследван е и евентуален договор за партньорство между Кралския клуб и 20 по-малки тимове от испанската столица за трансфери на млади играчи.
ФИФА ще прегледа детайлно документацията на още три тима – "Атлетико" (Мадрид), "Валенсия" и "Райо Валекано". Местната футболна федерация пък бе предупредена да промени правилниците си. Да припомним, че по този параграф
"Барса" изгоря за 14 месеца
и ще може да купува звезди чак от 1 януари 2016-а. Освен това бе глобена с 360 000 евро. Става въпрос за прегрешение, свързано с привличането на десетинаина играчи от Нигерия, Франция, Камерун, Аржентина, Парагвай и Южна Корея начело с азиатския вундеркинд Ли Сеунг Ву. По ирония на съдбата каталунците тъкмо бяха подписали предварителен договор със 17-годишния Ален Халилович и докато обжалваха наказанието, хитро успяха да измъкнат младата хърватска звезда. Важен акцент в случая е, че бащата на играча – Сеад Халилович, заяви, че цялото семейство ще се премести да живее в Барселона.
По правилник международните трансфери на играчи под 18-годишна възраст са забранени. Но има две изключения, от които клубовете удобно се възползват. Първото е родителите на младия футболист да се преместят да живеят в държавата, където играе синът им, без да имат право да работят на щат за съответния отбор. На територията на Европейския съюз и Европейската икономическа зона се допускат сделки за футболисти, навършили 16 години. Но купувачът е длъжен да покрива един куп условия. Той трябва да осигури на тийнейджъра адекватно футболно и колежанско образование, общежитие или приемно семейство. Най-дискусионното правило гласи, че разстоянието между границите на двете страни, чиито клубове или школи извършват трансфера, не може да надхвърля 100 километра. За всяка бариера обаче си има и вратички. Обикновено клубовете задействат връзките си и по втория начин намират работа на родителите, за да заобиколят точка А.
За другото се правят фондации
и футболни академии. Например във фондацията на Самюел Ето`О тренират футбол над 1000 деца. Най-талантливите от тях учат и живеят в Мадрид и Барселона, където тя е построила пансиони. Испанските клонове на академията се подпомагат финансово от "Барселона", "Майорка", "Леванте", "Химнастик" и "Пеня Еспортива", които си подбират най-талантливите деца. Така "Барса" взе "Ла Масия" Оливър Мусима и Жан-Мари Донго, за които тепърва ще се говори.
По подобна схема действа и уникалната катарска футболна академия "Аспайър", която има база и в Сенегал. През последните седем години футболното училище е тествало над 3.5 млн. деца от 17 държави, като от всеки набор награждава със стипендия най-добрите двадесет. По отделните си програми "Аспайър" работи с "Реал", "Виляреал", "Монако", "Оксер", "Фортуна" (Дюселдорф) и "Ред Бул" (Залцбург). Сблъсъкът с българския ЦСКА обаче принуди мултимилионната академия да си купи собствен футболен клуб. Малцина си спомнят, че в началото на 2012-а седем африкански таланти акостираха на "Армията". Чуто, Хейшан, Драме, Кайна, Шоя, Емануеле и Сюлейман започнаха тренировки с "червените" и показаха много добри качества. Сред тях блестеше 16-годишният сенегалски нападател Ибрахима Драме, който преди да дойде в София, бе вкарал хеттрик в мач срещу юношите на "Манчестър Юнайтед". Идеята бе седморката да играе за юношеските формации на клуба, а от лятото да им бъдат извадени работни визи и картотеки за първия тим. Само че футболистите бяха подмамени от мениджърите Бертран Касон и Ненад Петрович да отидат на проби в "Андерлехт". Треньорът на белгийския тим Херман ван Холсбек хареса младите играчи, но ги върна с уточнението, че трансфер е невъзможен, тъй като никой от седморката не е навършил 18 години. Впоследствие Драме подписа с норвежкия клуб "Бран" (Берген). Футболистът разкри, че от ЦСКА са се опитали да го манипулират да подпише договор, но той е отказал.
"Смятам, че "Бран" е добро място, където да започна професионалната си кариера. Хората пътуваха до Сенегал и се договориха по всички параметри, с когото трябва. Ще работя усилено, за да се превърна в един от най-добрите в света. На моите години Меси бе същият. Ще работя усилено, за да достигна нивото му", допълни той. Цялата ситуация вбеси "Аспайър". И за да не допускат втори подобен сценарий, шейховете си купиха белгийския втородивизионен клуб "Юпен", където да обиграват талантите си, навършили 18-годишна възраст. Там периодично се появяват и видимо по-млади футболисти, а най-добрите отиват към клубове като "Стандарт" (Лиеж), "Генк" и "Барселона" Б.
Българските младоци също гледат на Запад и оттам редовно идват да ги гледат. Но поради ограниченията на правилниците повечето от талантите ни
засега се пускат на опознавателни турове
Единственият трансфер на непълнолетен играч от "А" група на този етап остава продажбата на Антонио Вутов от "Левски" на "Удинезе". Малцина знаят, че с Вутов за Удине замина и майка му Ваня, която остана с него в Италия, докато синът й се устрои. По стъпките на Вутов върви и друг "син" талант – Божидар Краев, който вече изкара проби в "Ювентус" и "Манчестър Сити". Апетитът към талантливия халф вероятно ще нарасне силно след 23 юни, когато той навършва 18 години. Юношеският национал на "Славия" Петко Христов два пъти игра за дубъла на "Уулвърхямптън", където остави отлични впечатления. Централният бранител на "Ботев" (Пловдив), 17-годишният Георги Купенов, е спряган за трансфер в "Сампдория". Младият голаджия на "Черно море" Георги Купенов бе на проби в "Рома", а преди това мина на "прослушване" през академиите на "Аякс" и "Манчестър Юнайтед". Плеймейкърът на "Левски" Георги Янев е едва на 16, но вече е сравняван с Пирло и влезе в орбитата на "Ювентус" и "Палермо". "Тернана" и "Катания" следят юношеския национал на "Черноморец" Стойчо Атанасов. Осем деца от софийски футболни школи пък привлякоха вниманието на руския скаут на "Арсенал" Павел Кучеров. Момчетата и клубовете им са получили покани за тестове и участие в тренировките в академията на "артилеристите".
Доста наши момчета вече развиват уменията си в английските школи. Най-близо до първия тим е вратарят на "Нотингам" Димитър Евтимов. Във втория отбор на "Форест" се подвизава 18-годишният таран Николай Тодоров, който бележи редовно, а неотдавна бе награден от мениджъра Стюард Пиърс с двегодишен договор. В "Чарлтън" шанс за изява чака 17-годишният вратар на юношеските национали Димитър Митов. Очевидно е, че кастингът за български таланти е все по-мащабен и нашите школи все по-трудно ще задържат качеството, което произвеждат. Затова ще е полезно, ако знаят правата си, дадени им от правилниците на ФИФА.