Над 380 млн. долара от България са били укрити в HSBC в периода от 1988-а до 2006-а година

Над 380 млн. долара от България са били насочени към швейцарския филиал на британската банка HSBC в периода от 1988-а до 2006-а година. Това сочат най-новите разкрития на международния консорциум за разследваща журналистика, които бяха публикувани снощи под името "Суислийкс" във френския вестник "Монд". Те показват схема за избягване на данъци и укриване на капитали на обща стойност 120 млрд. долара от над 200 страни. България е на 69-о място в глобалната класация по размер на средствата, постъпили във въпросната банка.

В годините на прехода у нас, между демократичните промени и еврочленството, във въпросната швейцарска банка са били открити 95 сметки на лица и организации с български адрес. Близо половината от тях са били анонимни – с номер, вместо име. Свързаните с България клиенти на банката са 74, само 11 на сто от тях обаче са имали българско гражданство. Най-голямата сметка на български клиент е била на стойност над 264 млн. долара, показва разследването, в което не са посочени имена, свързани с нашата страна. Българските власти обаче биха могли да ги оповестят, защото френските данъчни органи, които през 2008-а година са получили от информатор всички данни за банковата схема, твърдят, че са ги предоставили на всички заинтересовани страни.

Установено е, че някои от банковите сметки принадлежат на диктатори, корумпирани политици, трафиканти на наркотици и оръжие, други – на звезди от света на киното, модата или спорта.

В списъка са много известни личности – актьори като Крисчън Слейтър Джон Малкович, футболисти като Диего Форлан, автомобилни пилоти като Фернандо Алонсо, крале като мароканския крал Мохамед Шести, музиканти като Фил Колинс и т.н. Сумите също са значителни – От Швейцария – 31,2 млрд. долара, Великобритания –  21,7 млрд. и Венецуела –  14,8 млрд.

Новият скандал "Суислийкс" е най-голямото изтичане на банкова информация в историята. В епицентъра му е швейцарският клон на втората по големина банка в света – HSBC, с централен офис в Лондон. Неин директор в онзи период е Стивън Грийн, който по-късно е удостоен с благородническа титла и става министър на търговията и инвестициите в правителството на Дейвид Камерън.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст