Повече пари за биоземеделие и малки стопанства са заложени в програмата за селските райони

МЗХ Министерство на Земеделието и храните министър Десислава Танева представи екипа си

Повече пари за развитие на биоземеделието, за малките земеделски стопанства и за младите фермери се предвижда да бъдат усвоени по новото издание на Програма за развитие на селските райони 2014-2020 година. Това обясни министърът на земеделието Десислава Танева след края на днешното правителствено заседание, на което беше приет окончателният проект на документа.

Актуализираният вариант на програмата ще бъде изпратен още днес в Брюксел и в него са отразени 426 забележки, които е получила първата версия на програмата от юли миналата година.

Бюджетът й е над 2.9 млрд. евро, разпределени в 18 мерки. От тях 2.4 млрд. евро са предоставени от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. На практика обаче бюджетът по програмата за селските райони е с 10% по-малък в сравнение с първия програмен период, а мото й е "Повече за бизнеса".

Новата програма дава приоритет на подкрепа и повишаване на конкурентоспособността на българските земеделски стопанства, като над 1 млрд. евро от програмата са заделени за инвестиции в тези стопанства. Вторият основен приоритет е биологичното производство, което е с бюджет над 5 пъти повече, отколкото в предишния програмен период. За първи път  ще се прилагат и мерки за биологично животновъдство и такива за подкрепа на традиционни сортове и видове растения, каквито например са лавандулата и маслодайната роза.

Нова подмярка пък ще даде възможност на повече малки стопанства да кандидатстват за европейско финансиране. За целта предвиденият бюджет е 110 млн. евро или с 20 млн. лева повече в сравнение с предишния програмен период.

Увеличените бюджети по някои мерки са направени за сметка на орязване на парите за Техническа помощ по програмата, поясни Десислава Танева и призна, че в миналото мярката била свързана със скандали. По-малко пари ще има още за трансфер на знания и дейностите по осведомяване, консултантски услуги и сътрудничество.

Първи от 1 март стартират първите няколко мерки, което съвпада с кампанията за директни плащания. От тази дата ще стартират и мярка 10 за агроекология и климат, мярка 11 за развитие на биологичното земеделие, мярка 12 за плащанията по Натура 2000 и рамковата директива за водите, както и мярка 13  за плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения.

От края на март пък ще заработи и мярка 4.1 за инвестиции в земеделските стопанства, за което се предвидени 150 млн. евро. Няколко месеца по-късно в края на май – началото на юни ще бъде отворена и мярката "Млад фермер", като само за първия прием са заделени цели 35 млн. евро.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст