Комисията по бюджет и финанси в парламента подкрепи изтеглянето на нов заем от 16 млрд. лв. Депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок и Български демократичен център подкрепиха изтеглянето на новия заем, а народните представители от БСП и ДПС гласуваха против.
Гласуването премина със скандал заради преброяването на гласовете и депутатите на БСП напуснаха заседанието.
Комисията гласува предложения за ратификация договор и председателят й Менда Стоянова изброи 9 гласа "за", 4 "против" и 5 "въздържал се". При това разпределение на гласовете предложението не се приема. Тогава зам.-председателят на комисията Диана Йорданова (ГЕРБ) попита Стоянова защо брои 4 гласа "за", след като депутатът от БСП Георги Търновалийски отсъства от заседанието.
"Ако г-н Търновалийски е в болничен с болничен лист, той не може да участва в гласуването", каза Стоянова. Румен Гечев от БСП опонира, че няма нищо фатално, докладът ще се гледа в пленарната зала, резултатът е 9:9 и предложението не се приема. Гласът на Търновалийски не може да бъде зачетен, отговори Стоянова и обяви, че законопроектът е приет с 9 на 8 гласа.
От БСП заявиха, че ще сезират конституционния съд, ако държавата изтегли този заем. От ДПС предупредиха, че с такъв нов огромен заем държавата ще влезе в спирала на дълговата криза, което от своя страна ще задейства автоматични финансови проблеми за страната.
По време на дебатите от Реформаторския блок и Българския демократичен център заявиха подкрепата си за заема.
След гласуването в бюджетната комисия финансовият министър Владислав Горанов заяви, че няма да влиза в политическия език на БСП и помоли колегите си да не правят политика по линия на финансовите решения за държавата. Той защити решението за теглене на нов заем като полезно, разумно и при добри условия.
Според документа държавата възлага на "Ситигруп", HSBC, "Сосиете Женерал" и "Уникредит" да отговарят за пласирането на нови емисии облигации на обща стойност 8 млрд. евро на международните пазари през следващите 3 години. Целта е да се осигурят плащания на стари дългове и да се покрие евентуален бюджетен дефицит.