ВАС отхвърли жалбата на „Бромак“ срещу новите квестори в КТБ

Петчленен състав на Върховния административен съд отхвърли окончателно жалбата на "Бромак" АД срещу назначаването на Станислав Георгиев Лютов и Елена Здравкова Костадинчев за квестори в Корпоративна търговска банка. Определението на съда от петък (13 февруари) не подлежи на друго обжалване.

Мажоритарният акционер в КТБ "Бромак" оспори решението на Българската народна банка от юни 2014-а, с което Костадинчев и Лютов бяха назначени за квестори, а предишните двама – Христина Стамова и Славияна Велева, бяха освободени. Тази жалба, както и мотивите, с които от "Бромак" протестират срещу акта на БНБ, така и не бяха разгледани по същество. В първата инстанция във ВАС делото бе прекратено като недопустимо още в предварителната фаза с обяснението, че жалбоподателите нямат "правен интерес" да го водят. А другият мотив беше, че  заповедите на БНБ за освобождаване на квестори изобщо не подлежат на обжалване според чл. 106 ал.4 от Закона за кредитните институции – законодателят изрично ги е изключил от съдебен контрол.

Същото становище зае и петчленният състав на ВАС на 13 февруари: "Съгласно разпоредбата на чл.120, ал.2 от Конституцията на Република България, гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат, освен изрично предвидените в закон. Съдебният контрол върху административните актове не е всеобхватен. В сравнително-правен аспект историята на административното правораздаване по принцип не познава система на съдебен контрол върху администрацията, който да функционира на основата на обща клауза за обжалваемост в пълен обем. Подлежат на контрол всички административни актове освен изрично изключените от закон. Това са такива актове, които поради особеното си съдържание и предмет са изключени от съдебен контрол чрез изрична законова уредба. Оспорения пред Върховния административен съд акт е издаден на основание чл.106, ал.4 от ЗКИ, в който изрично е предвидено, че актът на УС на БНБ, с който се прекратяват правомощия на квестор и се назначава на негово място друг квестор, не подлежи на обжалване. Това е действащата правна регламентация и с нея се съобразява съдът при произнасяне по допустимостта на оспорването".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст